Avtor: arhiv Objavljeno: 29. 02. 2012

Koncert orgel in pozavn

Tokrat nas niti hladna cerkev ni odvrnila, da ne bi prisluhnili izvajanju del tujih avtorjev za pozavne in orgle v sklopu koncerta orgel in pozavn, ki ga je tokrat pripravila župnija Brdo in orglarstvo Škrabl. Spoznali smo se z deli, ki nam niso prav znana in z izvajlaci glasbe, ki jo v naših cerkvah ne slišimo prav pogosto, ob tem pa ne mislim na kraljico glasbil orgle. Saj kitara, kakšna flavta in trobenta še ampak pozavne to je pa drugo. In smo prisluhnili mojstrom inštrumenta pozavn in mojstru za belo črtnimi tipkami , registri, manuali in še in še in z njimi se je lahkotno poigraval Aart bergwerff, kako se nebi saj je za orglami od svojega sedmega leta in sedaj svoje znanje pridobljeno na različnih koncih sveta predaja v mlajšim na konservatoriju v Rotterdamu. V pozavne, ki jim pravijo tudi trombon in je aerofono glasbilo iz skupine trobil in smo mu ime Slovenci prevzeli iz nemškega jezika (Posaune) so glasove izvabljali Martin Schippers Nizozemska, Victor Belmonte Španija, Bart Classens nizozemska in Tajashi Shinagawa Japonska. Skupaj so nam pripravili nepozaben koncert in s tem ponovno dokazali, da se z kraljico glasbil ujamejo popolnoma vsa glasbila. Koncert za dušo in uho nam je prinesel nova spoznanja o lepoti glasbe in o tem, da ko ji prisluhnemo lahko spoznamo veliko, tudi o veri, saj jo lahko glasba na svoj način prikazuje, le poglobiti se je potrebno vanj in tokrat so izvajalci padli noter bi dajali v novejšem pogovornem jeziku mladih. In so res tako kakor mi in še hladu nismo občutili, da o uri, ki se je neusmiljeno pomikala naprej ne pišem.