Romanje v Romunijo od Baia Mare do Romanai

Romar se na svoji romarski poti odreče marsičemu, čeravno za novodobne romarje, ki poromajo z udobnimi avtobusi in prespijo v hotelih tega ravno ne bi mogel reči. A vendar se je na romanju treba čemu odreči in kaj spremeniti, predvsem so tu spremembe kot so  zgodnji zajtrk in pozna večerja, a če ni hujšega potem že gre. Važno je, da nas na tokratnem romanju spremlja kolikor toliko lepo vreme. In tako zapustimo Eurohotel  v Baia Mareju in se odpravimo novim romarskim dogodivščinam nasproti. In, da se nam na poti kaj ne pripeti se takoj zjutraj priporočimo ljubemu Bogu in našim zavetnikom za spremstvo. Tokrat je bila vožnja malce bolj razgibana vsaj kar se polj tiče saj se po dolini reke Iza  peljemo v mesto Barsana, ki slovi po čudoviti leseni cerkvi in pripadajočih objektih. Zaradi izjemne mojstrovine je vpisan tudi na Unescov seznam kulturne dediščine. Po ogledu vseh delov kompleksa in za nekatere še nekaterih poleg , saj smo nekateri pokukali tudi v zakulisje bi lahko dejal se odpravimo smučat. Pot nas vodi v osrčje Krpatov, svet visokih gora lepe narave in takrat še snežne beline. Tako se po poti med posameznimi vršaci pripeljemo na skrajni sever države in le nekja kilometrov nas loči do prehoda v drugo državo. žal tokrat nismo nameravali obiskati Moldavije in zato jo mahnemo kar v enega izmed najlepših, najimenitnejših in najzanimivejših še živečih samostanov Voronet.   Leta 1488 ga je dal zgraditi Štefan III Moldavski v zahvalo za Božjo pomoč  pri bitki pri Vaslui. Cerkev je najbolj slavna cerkev v Romuniji, kajti zunenjost je poslikana z zelo ohranjenimi freskami, ki kljubujejo slabemu in lepemu vremenu že več stoletij.  Freska poslednje sodbe velja za eno najlepših stenskih slikarij Bukovine, zato cerkvico radi imenujejo kar Sikstinska kapela vzhodne Evrope. Po ogledu si vzamemo še toliko časa, da se spoznamo z utripom bližnjega sejemskega prostora, kjer nam ponudijo značilne dobrote Romunske pokrajine. Nato nas čaka dolga vožnja do Roman, ki nam ob molitvi hitro mine in je obenem tudi priprava na sveto mašo, ki jo je tokrat daroval Andrej Svete  in nam tokrat ob Jezusovi priliki o petih hlebcih in dveh ribah spregovoril o naših talentih saj, če  mu nekaj podarimo nam lahko stotero povrne. V Božjem gospodarstvu nič ne gre v nič niti naših nekaj minut molitve, kajti iz še tako majhne molitve nastane veliko. če talente in sposobnosti izročimo Gospodu, naj bodo še tako majhne Gospod naredil velike. In mogoče je tudi na tem romanju Gospod pomnožil talente koga izmed nas ne, da bi ob tem slednji to sploh opazil. Po končani maši smo se seznanili še z cerkvijo kot zgradbo in se nato odpravili proti hotelu Roman Plaza v samem centru mesta Roman.