Jaslice pod milim nebom

Vse je enkrat prvič in tako kot je sveti Frančišek, viri po zapisih Tomaža iz Celana navajajo, da je leta 1223 Frančišek kakšnih petnajst dni pred božičem hotel »predstaviti Dete, rojeno v Betlehemu «, s tem zgledom tudi mladi animatorji postavljajo jaslice na Brdu. Sicer krščansko izročilo v pisani besedi, ali preko umetniških upodobitev skozi celotno zgodovino pripoveduje o Kristusovem rojstvu, sv. Frančišek Asiški (1181–1226) pa velja za tistega, ki je prvi postavil zamisel in upodobitev božičnega dogodka. Me dtem , ko je prvo jaslično plastiko ustvaril fra Giovanni di Bartolomeo v mestu Fabriano v osrednji Italiji ok. leta 1384. Sprva je bila postavitev hišnih jaslic v domeni plemstva in bogatih družin, kasneje pa so jih dobili tudi preprosti ljudje. V Evropi so jih po različnih deželah prevzemali v različnih obdobjih. V Rimu so po domovih jaslice postavljali v začetku 17. stoletja, v nemško govorečih deželah v drugi četrtini 17. stoletja, na Avstrijskem po letu 1700, na Češkem pa so bile doslej znane najstarejše jaslice postavljene leta 1562. Na naše  slovensko ozemlje so upodobitve Kristusovega rojstva prišle s predstavniki frančiškanskega reda. Ko so se v 13. stoletju oblikovala naša mesta, so se vanje kmalu naselili tudi frančiškani in s seboj prinesli duh svojega ustanovitelja. Sicer pa so jaslice imele različne izvedbe od papirnatih do najmanjših v jedrcu oreha. a vedno z istim namenom prikazati Jezusovo rojstvo. In ta namen je tudi v jaslicah, ki jih izdelujejo animatorji na Brdu, prikazati Jezusovo rojstvo vsem  ki jih bo pot vodila mimo župnišča. Štalca torej stavba v kateri se je rodil Odrešenik je že stala, tudi ovce so dobivale svojo podobo in barvo trije kralji so strmeli v nas in slama ter mrva sta čakali, da dobita vsaka svoje mesto. Še veliko morajo postoriti, da bodo letošnje prve jaslice pred cerkvijo takšne kot morajo biti, a z  mladostno energijo in zagnanostjo bomo letos na Brdu deležni poleg Jezusovega rojstva še nekaj. Dokaza, da mladi zmorejo in hočejo ponesti Jezusov nauk v svet, a ne samo v svet, predvsem v naše domove. Zato si le oglejte jaslice pod milim nebom na Brdu, ne bo vam žal.