Sveti Miklavž v Lukovici

Kljub temu, da vsako leto malce potarna, da prihodnje leto ga pač ne bo ker so otroci pridni le pred njegovim prihodom se sveti Miklavž, je pač dober mož premisli in pride.  A niso samo otroci tisti, ki ga komaj čakajo,  tudi starejši imajo radi tega svetnika, saj tudi njim kaj prinese. Čeravno jim prinese vedno kakšne nogavice, copate , ali kaj podobnega je vse zelo uporabno, kakor, da bi vedel kaj rabijo.  na predvečer svojega goda je prvi od dobrih mož sveti Miklavž zavil  v Lukovico in v kulturnem domu Janka Kersnika kar dvakrat obdaril otroke. Je že tako, če je za kulturne prireditve dvorana bolj prazna kot polna se ob prihodu svetega Miklavža napolni dvakrat do zadnjega kotička . ponovno so mu na pomoč pri obdaritvi priskočili  župnija Brdo in Zlato Polje ter člani in članice  Karitas. Svoje je dodala še Občina Lukovica in sveti Miklavž je lahko obdaril vse pridne otroke in to tiste, ki so bili pridni samo zadnjih 14 dni in tiste, ki so bili pridni čez celo leto.  Če  breme priprave vsaj kar se obdaritve tiče nosijo Karitasovi sodelavci za kulturni del poskrbijo animatorji in župnijski otroški pevski. V krajšem kulturnem programu bolje priprav na prihod svetega Miklavža sodeluje otroški pevski zbor z neutrudno Petro Avbelj in skupina animatorjev, ki pripravi igrico skupaj že kar nekaj let.  Letos smo prisluhnili  zanimivi zgodbi o parklčkih , joj bolje hudobcih in angeli na drugi strani, ki so hoteli obdariti dobre in pridne otroke. In kdo je bil poraženec se ve, saj  so otroci  darila dobili čeravno je sveti Miklavž dejal, da je opazil , da so postali pridni šele zadnji mesec. A to je ugotovil že v preteklih letih. Na oder so prihajali najprej drugi razred še kar korajžno in potem prvi razred zelo plaho in nato ostali ob pomoči mamic in očkov.  Drugi in prvi razred sta svetemu Miklavžu tudi zapela in skupaj  z starši so otroci zmolili tudi Sveti angel, da se preveri znanje je dejal   sveti Miklavž . Malce o znanju otrok in pridnosti je povprašal tudi domačega župnika Bernarda Rozmana in slednji je dejal, da jim molitve gredo, da bi sicer doma lahko malce več skupaj molili predvsem v adventu   in kar je bistvo so  pridni. Ker je župniku pač za verjeti je torej res in pridni si zaslužijo darilo. Potem je sveti Miklavž spraševal kdo največ moli in tokrat so si bili otroci enotni, da gospod župnik in ker moli si  zasluži darilo. Tokrat je sveti Miklavž vedel kaj mora dati nekaj  o za zdravje, vrečko polno domačih dobrot, da bo lahko še kolesaril in ostal zdrav čez zimo, do njegovega naslednjega prihoda zdravila verjetno ne bodo zdržala.  Otroci so počasi zapustili dvorano in sveti Miklavž se je odpravil nazaj še prej je, da ne bi prehitro odšel od nas obiskal središče Lukovice. Saj so   ga poprosili še, če bi bil tako prijazen in bil prisoten še pri prižigu  luči v središču  Lukovice.  Takoj je bil zato in so odšli še v središče Lukovice, seveda vsi najprej sveti Miklavž , nato  sveti Anton in za njim angeli in ropotajoča se zalega, ali hudobci po domače parkeljni. Kar z koračnico je godba Lukovica pozdravila svetega Miklavža z spremstvom. Po tem, ko je godba malce predahnila so do besed prišli najprej gost sveti Miklavž, ki je zbranim spregovoril nekaj spodbudnih besed, nato župnik Bernard  Rožman, ki je zbranim zaželel lep in doživet advent in županja mag Olga Vrankar, ki je zaželela vsem res  veseli december. Za vse tiste dobre želje o zdravju uspehu in ne vem še čem  je pač še mnogo prekmalu. Slovesno prižiganje je spremljala  predstavitev lokalnih društev in učencev s svojimi izdelki, niso manjkali niti lokalni ponudniki z dobrotami iz Črnega grabna. Za veselo razpoloženje je skrbela skupina Bojsi in mati narava, ki je padavine prihranila za malce kasneje.  Ko je v Lukovici posijala luč si je sveti Miklavž vzel čas in se napotil še okoli posameznih ponudnikov,  a kupil ni nič, je dejal, da tja kamor odhaja ne rabijo vseh teh dobrot. Mogoče  prihodnje leto, ko ponovno  pride mu tam zgoraj naročijo, naj prinese kaj dobrega iz Črnega grabna in  tega je obilo.