Avtor: arhiv Objavljeno: 28. 01. 2007

Srečanje bralcev Božje besede domžalske dekanije

Letošnje leto je posvečeno Svetemu pismu in na to temo so se zbrali bralci Božje besede dekanije Domžale, v nedeljo 28. januarja v župnijski cerkvi sv. Martina v Dobu. Kljub temu, da je zaradi bolezni prof. Berta Golob, ki bi spregovorila bralcem ostala doma je bilo druženje sila zanimivo. Najprej nam je spregovoril domžalski župnik Janez Šimenc in nam obenem prenesel pozdrave dekana Mateja Zevnika, ki je zaradi bolezni ostal doma. Seveda je zaradi prof. Berte Golob bilo vse skupaj malce postavljeno na glavo ampak naši duhovniki so sila pripravni in se znajo tudi znajti. Tako smo prisluhnili predavanju domžalskega župnika, ki je svoje misli usmiril v čas, ki sicer ni več tako daleč, kajti duhovnikov je vse manj in bomo kaj kmalu namesto tiste klasične svete maše imeli le še besedno bogoslužje. Sicer se besedno bogoslužje vrši že sedaj vendar ga pri nas na Kranjskem imenujejo kar ta kratka maša je poudaril. Dejstvo, da je število duhovnikov vse manjše in še ti imajo poleg svoje župnije vsaj še kakšno v soupravi daje slutiti, da bo slej ko prej prišel čas, ko bomo po cerkvah imeli večinoma besedno bogoslužje. Sledil je pozdrav domačega župnika Slavka Judeža, ki se je najprej zahvalil vsem, ki smo prišli, ter si ob tako lepem vremenu vzeli čas tudi prisluhniti besedi dve o Svetem pismu. Nato nam je predstavil njihovo zbirko Svetih pisem , ki obsega najbolj zanimive v obliki stripa za katere je izjavil, da so jih bogoslovci najraje prebirali pa vse do najstarejšega. Poleg tega še razne prevode iz hebrejščine in grščine ter latinskega jezika, kratko sveto pismo , malo Rozmanovo žepno izdajo, ter spominsko sv. Pismo iz romanja v Sveto deželo. Del svojega nagovora je namenil še jaslicam v njihovi cerkvi, ki so s svojo obliko in izvedbo nekaj posebnega. Čemu postaviti Jezusa , Marijo in Jožefa kar na pot in ne v hlevček? Odgovorov je lahko več, ampak vseeno kakršen že je, je Jezus prišel na našo pot zaradi nas. Nato smo se odzvali povabilu dobskega župnika in se napotili v učilnico, kjer nas je najprej čakala obložena miza in spet tiste besede, ja kako naj pa shujšam, če je toliko dobrot, nato pa test. In kakšna naj bi bila tema, če ne Sveto pismo in to v obliki igre milijonar, seveda smo bili tudi mi milijonarji saj smo to nedeljo odhajali z Doba bogatejši za marsikatero novo spoznanje. No, ampak na vroči stol so sedli najpogumnejši in z znanajem in srečo obdarjeni in ob pomoči občinstava, s seboj odnesli novo Sveto pismo. Ni manjkalo niti reklamnih vložkov, predvsem na račun voditelja kviza župnika Jožeta Tomšiča in nove cerkve na Viru, ki je hvala Bogu že pod streho. In kakšno je pravo Sveto pismo, po besedah Slavka Judeža je tisti brevir, ki je najbolj ogulen največ v uporabi in tako naj bo tudi z našim Svetim pismom. Še duhovna misel in blagoslov ob slovesu in odšli smo s tem, da, ko se pozdravi prof. Berta Golob z veseljem pridemo še enkrat.