Avtor: arhiv Objavljeno: 17. 03. 2007

Romanje članov ŽPS, Karitas in ključarjev

petek 16.marca smo se z Brda na dvodnevno romanje skupaj z župnikom Andrejem Svete odpravili še člani ŽPS in Karitas, ter ključarji župnije Brdo in zalto polje. Za našo udobno vožnjo je skrbel šofer Milan za razlago vseh podrobnosti o deželi kakor smo namenjeni pa turistični vodič matija. Pot nas je vodila proti vzhodu na Madžarsko, pa ne po nakupih ampak spoznavati njihovo zgodovino in kulturo, ki je povazana tudi z krščanstvom. Zanimiva prometna ureditev med dvema deloma včasih krajema Budim in Pešta vsakega na drugem delu reke, ki sta se sčasoma združila v mesto Budimpešta omogoča, da del zgodovine opazujete tudi iz avtobusa. Seveda pa je pravo doživetje tisto, ko imaš z posameznimi sakralnimi, kulturnimi in naravnimi zmamenitostmi stik in tega smo imali na tokratnem romanju na pretek. Poleg znamenitosti Grajskega hriba, kamor spadajo Matijeva cerkev, Ribiška utrdba, spomenik prvemu madžarskemu kralju sv. Štefanu, ter Budimskega gradu smo si ogledali še parlament mimo njega nas je pot zaradi prometne ureditve popeljala še nekajkrat mogočno cerkev sv. Štefana, državno opero naredili nekaj sto korakov po trgu junakov, kjer so le dan pred nami imeli demonstracije in mestni park z vsemi zanimivostmi. Ker se nahajata Budim in Pešta na različnih bregovih jih povezuje množica mostov, ki so zanimivi tako po izgradnji kakor imenih, tako imajo Margaretin, Elizabetin, Verižni most in še bi lahko naštevali. V večernih urah smo vso lepoto mesta opazovali z Citadele, kjer stoji spomenik padlim v vojnah in se po, če lahko tako zapišem reformah oziroma spremembah po letu 1990 imenuje spomenik neodvisnosti. Kar zajeten zbir raznih podatkov se je nabral za ta dan in, da bi vse to spravili po predalčkih smo se napotili v hotel in po večerji legli k zasluženemu počitku in premišljevanju o letnicah iemnih in ne vem še čem u dokler nas ni premagal spanec. Sobotni program našega romanja je bil malce manj zgodovinsko obarvan pa zato toliko bolj duhovno bogat. Ker se dan pozna po jutru smo se takoj po zajtrku namenili na Margretin otok, ki je prijetno rekreacijsko središče. Delček zgodovine, ki je sicer v ruševinah je še ohranjen in tam nas je vodila pot. Ni nam bilo potrebno prav veliko, da smo določili med ruševinami mere cerkve ter posameznih sob sester, ki so tam prebivale. Še korak dva po lepo urejenem tekališču in pot nas vodi najprej na ogled novodobnih znamenitosti nakupovalnega središča in nato proti Blatnemu jezeru, točnje na polotok Tihany v cerkev sv. Andreja. Tu so nam prijazni patri odstopili kapelo za sveto mašo, kajti v cerkvi je vseskozi polno turistov, med njimi tudi takšnih, ki na tak sveti kraj ne bi sodili. Ob sodelovanju vseh udeležencev romanja, naj bo z branjem, petjem ali pri oltarni mizi z ministriranjem je potrditev pravilne odločitve pri izbiri sodelavcev. Le tiste prošnje Gospod dobrih sodelavcev v tvojem vinogradu nam daj, zaradi tega ni potrebno popolnoma pozabiti. Še ogled po okolici, fotografija za spomin in nakup spominkov, ter odhod proti domu. Čas teče naprej ostajajo spomini in fotografije, Gospod pa kliče in naslednji dan je njegov dan Gospodov dan, ki smo ga pričeli €Ś€Ś€Ś.