Avtor: arhiv Objavljeno: 5. 04. 2007

Dnevi veselega pričakovanja

Prazniki so za nami delček utripa nam je uspelo ujeti tudi v objektiv in dati na ogled vam, ki se zaradi takšnih in drugačnih razlogov obredov niste mogli udeležiti. Začeli smo z dobrimi deli, najprej z srečanjem starejših pred cvetno nedeljo. Obedi na Cvetno nedeljo se prično v gozdičku z blagoslovom cvetja in zelenja , ki jim sledi slavnostni vhod v cerkev in nato obredi Cvetne nedelje. V organizaciji domačega župnika smo v torek očistili cerkev, ki je bla polna prahu po obnovitvenih delih, dobili smo novo spovednico in po Cvetni nedelji, ko od butaric odpade kakšen list tudi zaradi..... Sledi Veliki Četrtek ,dan gospodove zadnje večerje in obenem postavitev Evharistije. V petek dan Gospodovega trpljenja in smrti, ter čaščenje križa. Sobota, že zgodaj zjutraj zakurijo ogenj, da je ob blagoslovu dovolj žerjavice, da jo lahko odnesejo blagoslovljeno domov, da gospodinje spodkurijo in prično z peko in kuho, pred blagoslovom ognja blagoslovijo vodo. Cel dan potekajo blagoslovi velikonočnih jedi po podružnicah. Zvečer pa slavje luč, blagoslov krstne vode, obnova krstnih obljub. Nedelja zjutraj še zadnja navodila , godba Lukovica je že na svojem mestih , bandero je prinešeno iz cerkve in vstajenska procesija je krenila na pot oznanjanja vesele novice: Jezus je vstal, veselimo se ... Kako enostavno je prebrati teh nekaj vrstc in ugotoviti kaj vse se je dogajalo na praznike v minulih dneh. Zapis je namenjen vsem tistim predvsem domačemu župnku Andreju Svete, nadeljskemu pomočniku Petru Kvaterniku in vsem, ki so skrbeli za okrasitev cerkve, postavitev božjega groba, čiščenje n ostale priprave. Res je, da je Velika noč velik praznik, vendar so vsi prazniki za duhovnike polni skrbi in dela, kar se mnogi premalo zavedamo.