Avtor: arhiv Objavljeno: 18. 05. 2007

Zaključek Slomškovega bralnega priznanja

V petek 18. maja so dvorano župnijskega doma Antona Martina Slomška po sveti maši in šmarnicah, ki jih je tokrat prebral avtorica Mira Dobravec, napolnili mladi bralci Slomškovega bralnega priznanja in tisti, ki njihovo branje podpirajo. Tako smo poleg gostov pisateljice Berte Golob, dolgoletne urednice Mavrice Mire Dobravec in pobudnika nastanka SBP župnika s Slomškove Ponikve Miha Hermana, domačega župnika Andreja Svete opazili še starše in stare starše bralcev, ter njihove prijatelje. Kljub poslanim vabilom na različne naslove se predstavnikom oblasti ni zdelo vredno obiskati prireditev ali vsaj poslati kakšnega predstavnika, žal takšen je njihov odnos do tistih, ki v cerkvi skrbijo za mlade. Uvodnemu pozdravnemu delu je sledila malce šaljiva napoved himne SBP. Skupaj z bralci so himno zapeli pevci cerkvenega otroškega pevskega zbora pod budnim očesom in ob spremljavi na kitaro Petre Avbelj. Za bolj pester program so nas s svoim petjem še nekajkra razveselili med programov z posameznimi pesmimi. V svojem govoru je tokrat Mira Dobravec pohvalila mlade bralce in starejšim postavila zanimivo vprašanje: Koliko knjig ste prebrali letos? Branje, ki razširja obzorja in krepi duha (seveda odvisno od vsebine,) bi moralo biti stalnica in na leto naj bi prebrali vsaj 52 knjig, naši mladi bralci so jih skupno prebrali veliko več. Še nekaj nasvetov smo bili deležni udeleženci srečanja, vprašanje je le koliko se bodo nasveti prijeli. S kratkim in bogatim uvodnim govorom je Mira Dobravec prebila uvodno tremo vseh nastopajočih zato so toliko bolj sproščeno nastopali. In po govoru se prileže kaj veselega, nekaj na harmoniko in to je storila Katja Zore, ki je zaigrala Beri, beri rožmarin zeleni. Sledilo je poročilo tisto malce suhoparno statistično, vendar nam je tokrat Bogdana Gerčar predstavila statistiko sila zanimivo, poleg dodala še nekaj dogodkov in celo leto je bilo okoli. Sledila je zgodbica o Razvajenem vrabčku v kateri bi se lahko našel marsikateri od bralcev in tistih v dvorani. Zaigrali so nam jo Tjaša, Tanja in Anže Stražar, ter David Kralj Serša. Anže Stražar nam je predstavil tudi knjigo o pastirici Urški delo Berte Golob. Pesem o Urški so nam zapeli Nežika, Jerica in Irenej Bukor, Mateja in Klara Pezdirc, Katja Zore in Nejc Dolinšek napravljeni v pastirice in pastirčke. Anže je izkoristil priložnost in avtorico povprašal nekaj podrobnosti v zvezi z knjigo.Ravno tako sta priložnost izkoristili tudi Ema Meden in Teja Bernot in poleg predstavitve knjige zastavili še nekaj vprašanj Berti Golob. Gospa Berta Golob in župnik Andrej Svete sta podelila priznanja in nagrade mlajši skupini bralcev. Po zapeti pesmi so na oder prišli Prešeren, Slomšek, Blaže in Nežica. Njihove vloge so igrali Klemen Štavbar, Andrej Testen , Romana Gerčar in Janez Meden, vezni tekst je brala Brigita Jeretina. In kako sta bila zanimiva z svojimi globokoumnimi odgovori Nežika in Blaže.Da je maj Marijin mesec sta nas spomnila Lucija in Blaž Gerčar, ki sta na flavto zaigrala Marija pomagaj. Mateja Pezdirc, Teja Medved in Luka Horjak iz starejše skupine so predstavili prebrane knjige in vprašanje zastavili Miri Dobravec, tudi o tem kako postaneš urednik Mavrice. Sledila so vprašanja župniku iz Ponikve, ter slavnostna podelitev priznanj starejšim bralcem. Poleg priznaj so mnogi dobili še zlato nalepko, tisti , ki so se bralnega priznanja udeležili zadnjič, saj zapuščajo osnovno šolo pa še mapo z vsemi izdelki. Tu se postavlja vprašanje; Kaj ko bi SBP segla še dalje tudi v sredno šolo in k starejšim bralcem? Če smo že mislili, da se je prireditev zaključila z zadnjo pesmijo Pojdi v popolnem miru smo se rahlo ušteli . Na oder je pišel Lenart Gerčar k sebi povabil ostale bralce in skupaj so prijetno presenetili animatorje in goste. Šopki so poromali v roke dam, gospodičem pa nekaj sladkega, da se niso držali preveč kislo. Še pesem in slovo, ter razšli smo se, no ne ravno vsi. Animatorji in gostje so se zbrali skupaj ob skupni mizi in ob prigrisku razdrli še kakšno pametno. Da, da tudi o misli na Somškovo bralno priznanje za starejše, saj so nam v ušesih še odzvenjale besede Mire Dobravec, 52 knjig na leto. Tako kakor vedno je bilo tudi tokrat na našem druženju prijetno , veselo in duhovno bogato. Omeniti velja še nekaj besed, ki jih je namenila enemu izmed medijev Bogdana Gerčar, vse naše dogodke pa lahko spremljate tudi preko spleta in mogoče ravno zaradi njega ( računalnika) vse manj ljudi bere.