Avtor: arhiv Objavljeno: 10. 04. 2011

Virski pasijon

Človeku se včasih zgodi, da mu zastane dih, da pozabi storiti nekaj kar mu je drugače v navadi in tako je bilo tokrat pri ogledu Virskega pasijona. Delo, ki ga je napisal v polpoeziji Igor Horvat nam tokrat pokaže značilnosti časa v katerega prihajamo in vendar ima dodano še značilnosti časa v katerem smo, kar je novost pri delih, kot je pasijon. Pasijon j na Viru sicer nima neka tradicije, sicer je pa zaradi mlade župnije tudi ne more imeti in vendar se vidi, da župnija diha, da živijo v skupnem duhu in delu tako farani, kakor ostali, da znajo stopiti skupaj in pokazati to kar ustvarijo tudi drugim. In če se je le eden od tistih, ki so si ogledali res odlično predstavo našel pot nazaj k Bogu jim je uspelo. Delo je razdeljeno na šest slik in uvod v katerem sledimo postavitvi evharistije in zapovedi o ljubezni. V prvi sliki je molitev v vrtu Getsemani sledi ji Zmaga ,ali poraz velikih duhovnikov, ki se nadaljuje v izdajo in križanje . Kako sladka je oblast spoznavamo v četrti sliki in preko pričakovanja pridemo do vrhunca VSTAJENJA. In ob tem spoznavamo, da je potrebno le malo ,da se poistovetimo z enim izmed likov, ki nam pričarajo dogodke pred mnogimi leti, ob tem nas avtor nehote popelje v današnji svet, ko spoznamo, da je oblast sicer sladka, a€Ś. Iz stavkov Strah za pravico, v prsih me skeli; smisel ima živeti; žrtvovati in smrti se ne bati; cena smrti prevelika je; kaj se ima ženska za vtikati; prefinjeno politično zlomili; politika, pravica resnica je kriv ni kriv, to se ne sprašuje; od resnic bežimo stran , a račune zbrisati se ne bo dalo€Ś. Koliko ppodobnosti z današnji časom, z današnjim načinom življenja, ki kar kliče k spreobrnenju , ko je potrebno sleči starega človeka z njegovimi deli vred in obleči novega, saj Bog ni obupal nad človekom, ampak človek obupuje nad Njim, če mu ne uspe v prvo vse kar si zamisli, a Bog vseeno vztraja v svoji ljubezni. Predstava z odlično igro, lučjo in glasbo nedvomno seže v najgloblje kotičke duše, kjer si vsak od nas zastavlja ista vprašanja; vprašanja o ljubezni, trpljenju, smrti€Ś.