Avtor: arhiv Objavljeno: 16. 04. 2011

Postni koncert MPZ Klas Groblje

Navdušeni na začetku in na koncu, tako bi lahko dejal za tokratni koncert Mešanega pevskega zbora Klas iz Grobelj, ki ga vodi Matjaž Kink. Tokrat ni postni koncert je iz cikla koncertov, ki jih pripravlja župnija Brdo in se odvijajo na različnih mestih v župniji. Že vstop v čudovito gotsko cerkev sv Luka, ki počasi dobiva prvotno obliko, njena izredna akustičnost in močna ter globoka verska vsebina sakralnega objekta je na mnoge naredila poseben vtis. Tudi vstop pevcev in pevk skupaj z slavnostnim govornikom kardinalom dr Francetom Rodetom, upokojenim nadškofom msgr Alojzom Uran in domačim župnikom Andrejem Svete je bil nekaj posebnega, saj so ob petju gregorjanskega koral Attende domine vstopili v cerkev in nas ob tem nehote popeljali med zidove samostanov. Kar dvakrat je petje zbora iz rojstne župnije kakor je poudaril kardinal prekinila njegova bogata misel, ki je čeprav kratka, kar je poudaril na začetku znala najti pot do naših src. Tako nam je spregovoril o Jezusovem vstopu skozi slavolok zmage o njegovi revni obleki i tem , kako Bog vidi nas in kako gledamo mi nanj. Kajti kdor vidi men tudi v revščini vidi mojega očeta pravi Jezus in kdor vidi Jezusa ljubi Boga in v njem se razodeva novi vzor človeka. In danes, ko ima veljavo samo bogastvo , oblast in slava, kdo še vidi Boga? Glede na čas v katerem smo bili in kakor je naglasil že kardinal vstopamo v veliki teden, teden trpljenja ,smrti in vstajenja našega gospoda Jezusa Kristusa in naj nas tudi ta koncert pripravi na lepo sveto obhajanje praznikov , ki so pred nami. In takšen so bile tudi pesmi, saj smo lahko prisluhnili še Njest svjat Opelu €“pravoslevnem pogrebnem obredu, osmim sakralnim pesmim Unser lieben Frauen traum, Večernem zvonu Marija Kogoja, in drugim postnim pesmim. Kot solista sta nastopila Marija Jelovčan sopran in Andrej E. Cotman bariton za spremljavo sta poskrbela Maja Savnik na violini in Peter Pogačar na orglah, dirigent Matevž Kink. Poleg že omenjenih gostov so se koncerta udeležili še Janez Kvaternik župnik župnije iz katere prihaja zbor, prof dr Anton Štrukelj in župnik župnije Zlato polje pri Kranju Mitja Štirn. Po končanem koncertu so si gostje z zanimanje ogledali še notranjščino cerkve sv Luka in se kasneje z pevci zadržali v pogovoru v župnišču na Brdu, ker je bil med gosti tudi upokojeni nadškof Alojz Uran sem prepričan, da brez petja tudi tam ni šlo.