Avtor: arhiv Objavljeno: 1. 05. 2011

Gasilska maša na Florijanovo nedeljo

Vendar pojdimo lepo po vrsti, da ne bo kakšne zamere, je pa res, da je bolje prva zamera, kakor zadnja. V enem izmed lokalnih časopisov je župnik takole odgovoril, kar se svete maše na zavetnika gasilcev tiče:" Vprašanje pa je, če tisti, ki vse dogajanje organizirajo, to sploh želijo, saj ugotavljam, da na žalost skorajda niso sposobni konkretnega pogovora o stvareh. S tem se mi zastavlja vprašanje,koliko ti gasilci res častijo sv. Florijana.Polna usta imajo sv. Florijana, ne bi pa prišli v cerkev, kjer ga kristjani častimo..." Namenoma sem izpistil ostale podrobnosti in kraj v katerem se to dogaja, čeravno bi to lahko bilo tudi v naših krajih. Čemu le sveta maša za gasilce, vsa čast njihovemu delu in poslanstvu, če pa, ko je pogreb, tuzemeljsko slovo njihovega člana, gasilci, tudi tisti, ki običajno hodijo k sveti maši vstanejo zunaj skupaj z praporji. Že prav, jim pač ni za razkazovanje vere, a vendar malce zaradi pietete, ugleda, dostojanstva in miru pokojnika bi svoje debate, ki se prav dobro slišijo v notranjost cerkve, lahko prenesli potem na kakšen drug kraj. Zatorej se mi nesmiselno zdi imeti mašo za gasilce, če ti želijo le pokazati svojo opremo, uniformo...,ali se le družiti, drugače pa v uniformi ne prestopijo praga cerkve. Naj bo sveta maša za gasilce ne le razkazovanje, ali tradicija,ampak neka globoka vera, vera v Njega, ki rešuje, pomaga in tolaži, a ne le na zadnji poti slovesa.naj svoje pisanje zaklučim z starim gasilskim pozdravom:" V službi ljudstva - na pomoč".