Avtor: arhiv Objavljeno: 20. 05. 2011

Zaključna prireditev Slomškovega bralnega priznanja

Poleg tega da so pevci , športniki, vzoreni in uspešeni učeneci ( če ne veš kdo preberi do kanca zapis) in še kaj so tudi bralci SBP in to so tokrat pokazali na zaključni prireditvi v dvorani kulturnega doma Antona Martina Slomška. S svojim nastopom so prireditev popestrili z svojim petjem, kakor vedno otroški pevski zbor z zborovodkinjo Petro Avbelj z himno Slomškovega bralnega priznanja in prijetnimi pesmimi za uho in srce. Prireditev so uspešno povezovale in pripeljale do konca Ema Meden, Tanja Stražar, Nežka Bukor in Romana Gerčar. Himna , ki nam povzema modrost blaženega velikana slovenske zgodovine in kulture, da tudi z branjem dobrih knjig odkrivamo resnico in življenje. Nekateri odkrivajo nova spoznanja, modrost in veselje, prave zaklade v knjigah, nekaterim pa je Bog namenil talente, da knjige tudi pišejo in tako nam je spregovorila avtorica knjige o Lojzetu Grozdetu Berta Golob. Z Lojzetom Grozdetom sem se srečala, ko sem hodila v 3 letnik nižje gimnazije kar bi bilo danes 7ali 8 razred, ko sem prebiral revijo mentor. Besedo mentor vsi dobro poznate, saj to so vaši učitelji in tudi pri SBP imate mentorje, le malce drugače jih imenujete. V tej reviji so bile Grozdetove pesmi in jaz sem jih z veseljem brala in se kakšno naučila tudi na pamet. Čeprav sem napisal knjigo o Lojzetu Grozdetu mislim, da še sedaj ne poznamo dovolj njegove življenjske poti in vloge. Že zelo zgodaj je zgubil mamo saj je bil nezakonski otrok in mama se je poročila z drugim on pa ni smel biti pri njej. Vloga tete, ki je za mladega fanta poprosila pri dobrih ljudeh, da se je lahko šolal je bila zelo pomembna in on je to pomoč vračal z znanjem in pomočjo sošolcem. Tako nam je svoje vtise strnila prof. Berta Golob, ki je skupaj z domačim župnikom Andrejem Svet podelila bralcem tudi priznanja in darila. In kaj naj podarijo bralci se sprašujete ja knjigo, da bodo notr padli, a to je že druga zgodba. Matej, Domen in Irenej so nam predstavili pesem Lojzeta Grozdeta Želja, Maj in Jan pesem Majska, Manca, Maja in Ana Marija pesem Semena. Ana Praznik nam je zapela pesem Bele planike, Lucija, Ana, Ema Kristina in Jakob pa so predstavili basen avtorice Nataše Konc Lorenzutti iz knjigeKrilate in kosmate basni. Animatorica Kristina Pavlič je zbranim podal poročilo o dogajanju na druženju bralcev SBP v tem letu, ki smo ga spremljali tudi ob pomoči slik na platnu. Tokrat so se nam z besedo pridružili tudi bralci Slomškovega bralnega kluba in tako smo prisluhnili Marjeti Pestotnik in Grozdetovi pesmi Tiho stopaj mlada duša. Brez besede domačega župnika, ki bdi poleg animatorjev nad SBP, saj so prostori knjižnice in srečanja v župnišču tudi tokrat ni šlo. Z dobrimi željami in z tisto, korajža velja mi smo z vami, tako animatorji vstopajo v novo leto branja dobrih knjig, bi lahko sklenil njegove besede nagovora. Vendar nismo še končali pred nami so bile še zahvale animatorjem in gostji , ter domačemu župniku in nastop še enega inštrumentalista, saj nam je poleg Doroteje Kink , ki nam je zaigral Malo uspavanko na violino, zaigral še Urh Štempihar Jazbec na malce velik inštrument za majhnega fanta, a z njim dosega na tekmovanjih lepe rezultate. Z skladbo Veseli Holandec smo veselo druženje bralcev , staršev in drugih z našo tokratno gostjo prof. Berto Golob zaključili, v prijetnem prijateljskem ozračju ob klepetu in manši pogostitvi pa nadaljevali animatorji in gostja in izvedeli smo še veliko zanimivega tudi o tem, da na knjižne police prihaja nov Slomškov življenjepis za bralce SBPja izpod peresa naše gostje. Mogoče nisem ravno prav zapisal in je bolje, da popravim, izpod tipkovnice tokratne gostje prijazne prof, ki je za vsakega dobitnika priznanj poleg njegovega zavetnik a našla še kakšno spodbudno besedo.