Avtor: arhiv Objavljeno: 26. 05. 2011

Križ svetovnega dneva mladih v domžalski dekaniji

Z besedami Dragi moji mladi! Ob koncu Svetega leta vam zaupam znak jubilejnega leta: Kristusov križ! Ponesite ga po svetu kot simbol Kristusove ljubezni do človeka in oznanjujte vsakomur, kako lahko le v Kristusovi smrti in vstajenju najdemo rešitev in odrešitev. je na pot pospremil križ mladih Janez Pavel II in ta križ je danes znan kot Križ SDM, včasih je bil poimenovan tudi kot Križ Svetega leta, Jubilejni križ, Križ romarjev ali Križ mladih. V medijih se velikokrat omenja kot olimpijski ogenj Svetovnega dneva mladih. Primerjava je prava: v vsaki državi, ki jo križ obišče, potuje od mest do vasi, od župnij do molitvenih skupnosti. Mladi skrbijo zanj, se ustavijo pri molitvi ob njem in spodbujajo prijatelje, da se jim pridružijo. Od leta 1984 je križ prepotoval že ves svet: Evropo, romal je za železno zaveso, po ameriškem kontinentu, Aziji, Afriki in tudi v Avstraliji in tudi po Sloveniji. Pred Svetovnim dnevom mladih v KĂślnu leta 2005, je romanje križa spremljala pesem Ti zame (Du fĂźr mich), ki jo je leta 2002 v Assisiju napisala Kathi Stimmer-Salze, tokrat je križ v cerkev spremljala pesem mladih src ob spremljavi kitare in orgel, ob pomoči zborovodkinje Petre Avbelj. Križ, ki sega v višino 380cm in je širok 175cm ter težak 31kilogramov je narejen iz lesa jelke oziroma hoje. Dragi mladi! Geslo XXVI svetovnega dneva mladih 2011 v Madridu se glasi: Ukoreninjeni in sezidani v Kristusu ter utrjeni v veri! (Kol 2,7). Sveti oče je vzel geslo iz pisma apostola Pavla, v katerem apostol narodov svari Kološane pred krivimi nauki in verami, pred modrostjo tega sveta, pred 'tujo učenostjo' kakor piše naš pisatelj. Lažnih rešiteljev ni manjkalo v starih časih, pa tudi danes jih ne manjka. V geslu pa je vsaka beseda pomembna.

Ukoreninjeni: Kakor isti apostol Pavel piše Efežanom: Naj Kristus po veri prebiva v vaših srcih, da bi tako, ukoreninjeni in utemeljeni v ljubezni, mogli z vsemi svetimi doumeti, kolikšna je širokost in dolgost in visočina in globočina ter spoznati Kristusovo ljubezen, ki presega spoznanje, da bi se izpolnili do vse Božje polnosti (Ef 3,17-19). Presenetljiva je ugotovitev: Ključ do spoznanja je ljubezen! Kdor svojega bližnjega ne ljubi, ga tudi ne pozna in ne ve, koga ima pred seboj.

Sezidani v Kristusu: Kakor piše isti apostol zopet Efežanom: Potemtakem niste več tujci in priseljenci, temveč sodržavljani svetih in domačini pri Bogu. Sezidani ste na temelju apostolov in prerokov. Vogelni kamen pa je sam Kristus Jezus, v katerem se celotna zgradba povezuje in raste v svet tempelj v Gospodu. Vanj se z drugimi tudi vi vzidavate za Božje bivališče v Duhu (Ef 2,19-22). Ker mi nismo tujci pri nebeškem Očetu, tudi Božje kraljestvo s svojimi zahtevami nam ne more in ne sme biti tuje.

Utrjeni v veri: Kakor isti apostol piše tudi Korinčanom: Ta pa, kateri nas in vas utrjuje za Kristusa in nas mazili, je Bog, ki nam je tudi vtisnil pečat in dal poroštvo Duha v naša srca (1 Kor 1,21-22). Navedek nam kliče v spomin našo birmo: bili smo maziljeni in prejeli smo trajen pečat, dobili smo poroštvo Duha, ki krepost naše vere utrjuje s krepostjo upanja. Pretresljiva je apostolova izjava: Zaradi tega tudi to trpim: toda ne sramujem se, kajti vem, komu sem veroval, in prepričan sem, da more zaklad, ki mi ga je zaupal, obvarovati do tistega dne (2 Tim 1,12). Svoje korenine še globlje začutiš in spoznaš, ko začutiš in spoznaš druga tla pod nogami. Svoje mesto v celotni zgradbi še boljše uvidiš in oceniš, ko zgradbo opazuješ in motriš iz daljave in z drugega zornega kota. Svojo vero utrjuješ, ko svoj tleči stenj (Iz 42,3) približaš drugim tlečim stenjem, ki skupaj zagorijo v Gospodove plamene, v plamene ljubezni (Vp 8,6).

Dragi mladi! Naj ponujeno geslo postane tudi naše geslo. Podajmo se na pot, na pot iz kraja v kraj, pa tudi na duhovno pot iz milosti v milost (Jn 1,16). S temi besedami nagovarja mlade dr. Jurij Bizjak, koprski pomožni škof, da bi sprejeli Kristusa in z njim stopali po poti, ki je pot , resnica in življenje in mladi znajo in zmorejo stopati za Njim. Zbrane mlade so poleg besed , ki so jih spregovorili mladi nagovorile tudi besede domačega župnika Andreja Svete, ki je poudaril pomen druženja mladih z mladimi in mladih z Jezusom. Molitve, prošnje in pesmi so tokrat zaznamovale obisk Križa svetovnega dneva mladih v Madridu v župnijski cerkvi Marijinega vnebovzetja na Brdu.