Avtor: arhiv Objavljeno: 27. 05. 2011

Majniški koncert

Majniški koncert na katerem so nastopili sopranistka Andreja Zakonjšek Krt, baritonist Marcos Fink in organist Tone Poročnik je v cerkev sv. Vida privabil mnoge, ki jim poslušanje cerkvene glasbe pričara nek drug svet. Svet poln glasbenih užitkov in sporočil, ki jih je potrebno le razumeti in sprejeti , takšne, kakršni so in to preko pesmi v naša srca in dušo. Saj že star pregovor pravi, da kdor poje dvakrat moli in sposojena misel od naših sosedov pravi, kdor poje ne misli slabo. In tokrat se sploh ni mislilo slabo še celo več v letu dobrodelnosti je bil tokratni koncert iz niza koncertov župnije Brdo, ki je bil sicer ob 5. obletnici postavitve novih orgel še dobrodelno naravnan, saj so prostovoljne prispevke namenili novoustanovljeni Slovenski osnovni šoli v Mendozi. Šola Colegio Esloveno Antona Martina Slomška je prva tovrstna ustanova v južni Ameriki in je bila ustanovljena na pobudo naših rojakov in sorodnikov Slovencev, ki živijo v Argentini in kar nekaj jih je tudi iz naših krajev. Namen šole je ohraniti slovenski jezik, navade in kulturo , ohraniti in poglobiti podedovano ljubezen do domovine €“Slovenije, ob tem pa prispevati dobro in vrednote tudi argentinski družbi v zahvalo za prejeto v preteklosti. Geslo šole je Vzgoja v vrednotah , kar pomeni da nudijo tako slovenskim kot argentinskim otrokom in njihovim družinam odlično pripravo za svet in vzgajajo dobre in poštene ljudi. Šolski program v Argentini privatnim šolam dopušča , da10 % šolskih ur nameni svojim predmetom in vsebinam v tem primeru bo to slovenski jezik in spoznavanje slovenske kulture in zgodovine. Ker šola prijema državno podporo šele po treh letih delovanja je vsak dar še kako dobrodošel. In smo darovali in prejemali , prejemali čudovite zvoke pesmi umetnikov, glasove, ki jih je izvabljal iz vseh registrov orgel organist Tone Potočnik in ob pogledu na Marijo poskušali najti povezavo Marije z Argentino. Zaupanje vanjo je pripeljalo tudi do nove slovenske šole, do treh škofov slovenskega rodu, številnih duhovnikov in še bi lahko našteval. Čeprav se je koncert odvajal na koru so prisotni v cerkvi preko platna lahko spremljali dogajanje na koru in na koncu sta nama operna solista pripravila še dodatek, ki st aga zapela pred oltarjem , da smo ju lahko videli tudi posredno. Polna cerkve je priznanje tudi Matevžu Kinku, ki je pripravil kar nekaj odmevnih koncertov s pomočjo domačega župnika Andreja Svete, ki se je zbranim na koncu tudi zahvalil da so svoje talente predstavili tudi nam.