Avtor: arhiv Objavljeno: 23. 06. 2011

Telovo - Sveto Rešnje Telo in Sveta Rešnja Kri

Katoliški praznik posvečen čaščenju Najsvetejšega €“evharistije imenujemo Sveto rešnje telo in kri, ali tudi samo sveto rešnje telo, ali kratko telĂvo. Praznik svetega rešnjega telesa se tradicionalno praznuje na četrtek po nedelji Svete trojice, ker je na ta dan pri nas delovnik, se praznik v mnogih župnijah vedno bolj pogosto prestavlja na naslednjo nedeljo. Za ustanovitev praznika ima največ zaslug sveta Julija Lieška, ki je imela vizije, v katerih jo je Bog nagovarjal, da je treba ustanoviti tak praznik. Praznik je v lokalnem merilu potrdil lieški škof leta 1246. Po Julijini smrti je njeno delo nadaljevala blažena Eva Lieška in leta 1264 je papež Urban IV., ki je bil prej lieški naddiakon v buli Transiturus uradno razglasil praznik svetega rešnjega telesa in krvi. Praznovanje svetega rešnjega telesa je tradicionalno povezano s slovesno telĂvsko procesijo, ki pa je bila v Sloveniji v času komunistične oblasti skoraj povsod prepovedana. V nekaterih krajih so zdaj obnovili tradicijo, drugod pa izvajajo procesijo le v simbolični obliki (kratek sprehod po cerkvi ali po cerkvenem dvorišču) in blagoslov na vse strani neba. Procesija se je ustavila pri štirih oltarjih, kjer so peli odlomke evangelijev, nato je bil blagoslov z Najsvetejšim, tako je procesija na praznik Svetega Rešnjega telesa hkrati častilna in prošnja. Ob tem prazniku se torej spomnimo oziroma imejmo v zavesti, da je Gospod vedno z nami in nas blagoslavlja. Izročajmo mu svoje odnose v družinah in tudi druge, izročajmo mu bolnike, ki ležijo doma ali v bolnišnicah ter domovih za starejše. Izročajmo mu lepe odnose, da jih požlahtni, in one težke, da vstopi vanje in jih ozdravi. In verujmo, da se bo vsega tega "dotaknil"€Ś€Ś., tako kakor zelenja, ki mu daje rast. Praznik je tudi danes še kako pomemben in aktualen.