Avtor: arhiv Objavljeno: 26. 06. 2011

Sodelovanje Mopz Janko Kersnik pri sveti maši

Praznični dnevi so ravno pravšnji, da se spomnimo tudi naših rojakov, ki živijo onkraj meja naše domovine pa čeprav le nekaj kilometrov proč od meje. Tako sem se skupaj z pevci Mopz Janko Kersnik v nedeljo 26. Junija odpravil na pot v Števerjan, ali kakor pravijo Italijani San Floriano del Collio, kjer je še vedno pretežno slovenski živelj. To se je opazilo tudi pri sveti maši, saj je potekala v slovenščini in tudi petje je bilo naše slovensko. Le da je tokrat potekalo izmenično med domačim cerkvenim zborom in gostujočim zborom iz Lukovice. Domači dušni pastir Anton Lazar je v uvodu svete maše pozdravil gostujoči zbor in se mu za petje na koncu svete maše tudi zahvalil in spodbudil vse prisotne, da jih nagradijo z aplavzom. Če goste vodi moška roka Igorja Velepiča, domačemu cerkvenemu zboru dajejo takt ženske in sicer Martina Hlede, Martina Valentinčič in Aleksandra Pertot. Med tednom pa še vedno hodi in igra organist, ki je že v letih in vendar ga vera in glasba držita pokonci. Tokrat nam je župnik Anton Lazar za nagovor povedal življenjsko pot novomašnika Gašperja Lipuščka iz Tolmina povzeto iz novo mašne izdaje tednika Družine. Ob tem ni pozabil omeniti naših želja novomašnikom, da bi znali prisluhniti ljudem, tako kakor so prisluhnili in se odzvali na klic Boga, ter naših molitev za nove duhovne poklice. In še nekaj je kakšna je naša skrb za molitve za duhovne poklice in mir, ja tudi na tem področju je potrkal na naša srca in vest. Po končani sveti maši je na hitro odšel do prve vrste in podal roko eni izmed deklet, šele kasneje sem izvedel, da ji je čestital za god, ki ga bo imela v ponedeljek , ja majhne pozornosti nas naredijo srečne in vesele. Počasi se iz cerkve, ki smo si jo dodobra ogledali odpravimo na dvorišče pred njo in presenečeni ugotovimo, da so nam pripravili pravo gostijo z pokušino dobrot iz Brd in okolice. Svoje častno mesto na mizi je našel tudi ekološki sir Tolminc in kako je bil dober. Še skupna fotografija in naše romarsko nedeljsko dopoldne se počasi a vztrajno približuje popoldnevu in Franco Terpin naš gostitelj nas je že pričakoval. Tu pa je bilo kaj za videti, slišati in občudovati, saj se je pokušalo odlično domačo hrano, pilo vino, ki si ga samo lahko želiš in poslušalo petje. Petje pa takšno, da se je zbrala cela vas in še iz dugih vasi so prišli poleg. V goste nam je prišla Ljoba Jenče in nam zapela , malce smo ji tudi pomagali, potem smo sestavili nekaj priložnostnih sestav iz naših pevcev in zapeli so nam domačini takoj vrnili s svojim pevskim vložkom. Na koncu samo si ogledali še film o potovanju Mopz Janko Kersnik skupaj z vinogradniki iz Brd po Balkanu in pokušali vince special. Med tako prijazne ljudi se bomo zagotovo še vrnili, ali pa jih povabimo k nam v goste.