Avtor: arhiv Objavljeno: 6. 07. 2011

Koncert zbora Mi smo mi iz Clevelanda

S samostojnim koncertom v dvorani Antona Martina Slomška v Šentvidu pri Lukovici so tokrat zaključila svojo slovensko turnejo mlada gostujoča skupina pevcev iz Clevelanda Mi smo mi, ki se letos udeležila slavja ob 20-letnici mlade samostojne Slovenije. S svojo pesmijo in slovensko besedo pevci zagotavljajo, da bo slovenska pesem in beseda še mnogo let družila mladi slovenski rod v ZDA. Tokratni gostje izhajajo iz bogate dediščine Mešanega pevskega zbora Korotan, ki bo letos izpolnil šestdeset let obstoja in ga sestavljajo pevci treh generacij: tisti, rojeni še v Sloveniji, nato moški pevski zbor Fantje na vasi, rojeni že v Ameriki, in najmlajša tretja generacija Mi smo mi, ki se je tokrat predstavila slovenskemu občinstvu in požela številne pohvale. Čeprav so združene države Amerike sklop različnih kulturnih in verskih tradicij je Slovencem uspelo ohraniti tako vero kakor kulturo in jezik in v to smo se tokrat lahko prepričali. Svoj nastop so začeli z pozdravi iz Clevelanda in venčkom koroških narodnih in ker so še mladi in postavni, ali kakor so dejali zaubrni jim po glavah rojijo misli o dekletih, ljubezni in plavšanju in o tem so govorile naslednje pesmi, ki so nam jih zapeli. Seveda nismo mogli mimo lepot slovenske zemlje in tiste triglav Moja kosa, Večerni Ave, Pri farni cerkvici€Śmed odmorom smo izvedeli kako je prišlo do nastanka njihovega zbora nato pa prisluhnili še pesmim z duhovno vsebino, ali verskega značaja in sicer El nagila, judovski pesmi, ki poje o prihodu Mesije, Vinka Vodopivca Ave Marija, Soon Ah Will Be Done zamorski pesmi , ki poje o suženjstvu črncev v Ameriki. Ter ganljivi skladbi Pavla Chesnokova, ki opeva stvarjenje in odrešenje. Niso pa pozabili nove domovine in nam zapeli še nekaj najznačilnejših modernih ljubezenskih skladb ameriških avtorjev. Tako so nam v večeru predstavili del slovenske in ameriške glasbene zakladnice in zaključili z slovenskimi pesmimi, ki so jih dodali. Tako smo prisluhnili Vodopivčevi Žabe z dodatkom ameriškega zabavnega programa in bilo je prav prijetno, saj so pokazali, da se da pesmi ne samo prisluhniti ampak tudi gledati in ob tem dvakrat uživati. Z besedami ostanite nam zdravi so se poslovili od nas, ostali so spomini in naslovi, tako, da se bomo takole tudi ob pomoči sodobne tehnike še lahko srečali.