Avtor: arhiv Objavljeno: 23. 10. 2011

Krst osmega otroka v družini Cerar

Minilo je dve leti kar je v cerkvi sv. Petra v Blagovici nadškof msgr. Alojz Uran ob prisotnosti domačega župnika Jožeta Vrtovška krstil sedmega otroka družine Cerar. Tako je po krstu postala božji otrok Anamarija, ki se je rodila mami Miji rojeni Žnidar in očku Franciju Cerarju. Poleg njiju so se rojstva male sestrice razveselili še Uroš, Julija, Tadej, Natalija, Klavdija in Viktorija, ki po zaslugi sestrice ni več ta mala, vse to se je v cerkvi sv Petra v Blagovici dogajalo 13. junija leta 2009. Med tem je družina Cerar zgradila nov dom v Preserjeh pri Lukovici, ki spada pod župnijo Brdo in kako hitro se zgodi, da z novo hišo pride tudi nov otrok. Tako se je z ljubeznijo bratcem in sestricam, ter očka in mamice pridružil še David, ki je bil med Božje otroke sprejet na misijonsko nedeljo v župnijski cerkvi Marije Vnebovzete na Brdu. Že takrat v Blagovici je msgr Uran obljubil, da bo krstil tudi naslednjega in tako je njegova obljuba prišla do realizacije, saj je ob domačem župniku Andreju Svete in duhovnemu pomočniku Ivanu Povšnarju opravil krst malega Davida ob navzočnosti sorodnikov in drugih vernikov. Prepeval je otroški pevski zbor pod vodstvom Petre Avbelj in msgr Uran jih je obiskal že na njihovih vajah pred sveto mašo. In kaj nam je tokrat v svojem nagovoru sporočil nadškof : Na misijonsko nedeljo ne moremo mimo tega, da se na ta dan zahvaljujemo za dar vere , ki jo moramo posredovati naprej našim vnukom. Ob tem je navedel besede blaženega Janez Pavel II, ki je dejal, naj bomo hvaležni za dar vere, ki ste ga prejeli pred mnogimi stoletji iz misijonskih središč tudi Ogleja. Bodite hvaležni prednikom, ki so vero ohranili kljub velikim žrtvam in jo skupaj z ljubeznijo in upanjem posredovali iz roda v rod in ob tem spodbujali nove generacije naj ne pozabijo na Boga, ki je temelj našega življenja. Danes je vaša generacija na vrsti, da odkrije, spozna in sprejme vrednoto vere, kod temeljno vrednoto krščanskega življenja in jo tudi posreduje naprej. S tem poslanstvom spremljamo tudi naše misijonarje, pred dobrim mesecem sem bil v Baragovi deželi in spoznal, da misijonarji naredijo veliko več saj mnogim postavijo termelje socialnega in kulturnega življenja. Ob tem se sprašujem , kako je mogel Baraga s svojo duhovno vsebino narediti nekaj tako izrednega in velikega. In tako tudi danes občudujemo naše misijonarje po vsem svetu, ki ob naši pomoči neredijo čudovita dela. Ob tem je opisal Misijonsko vas, ki je bila tokrat v zavodu sv Stanislava in njihove akcije. Zakaj je potrebno misijonsko delovanje, ker je človeško bitje ustvarjeno kot krona stvarstva, nekaj čudovitega in enkratnega, vendar je tudi zazanamovan z nepopolnostjio in grešnostjo, skozi vse generacije, saj sobili svetniki in grešniki, dobri in slabi in zato prihaja med nas Jezus, da bi skupaj hodil z nami, da nam poda roko, ko omagamo, da nas hrani, da bi imeli moči za življenje. Učitelj postave, ki je imela 248 zapovedi in 356 prepovedi je postavil Jezusu vprašanje katera je glavna zapoved in Jezus je povzel vse iz stare zaveze v stavku, ki je glavna zapoved : Ljubi Gospoda, svojega Boga, z vsem srcem, z vso dušo in z vsem mišljenjem. To je največja in prva zapoved. Druga pa je njej podobna: Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe. Na teh dveh zapovedih stoji vsa postava in preroki. Po nagovoru polnem misli na misijonarje in njihovo delo je sledil krst, ki je podaril novo življenje Davidu, a tudi ob tem ni mogel mimo novih sveč , sveč polnjenimi z voskom in klasičnih, čeprav obe dajeta svetlobo dogori le ena in v tej eni je obilo svetlobe, svetlobe, ki naj sije tudi na novokrščenca in vse nas. Sledil je obred krsta in nato sveta maša tudi za pokojne Davidove sorodnike. Na koncu se je msgr Alojzu Uranu zahvalila za obred krsta in sveto mašo kar sestrica od novokrščenca in potem še skupinsko fotografiranje lepo po vrsti, najprej starši in botri, nato so se pridružili še ostali čalni družine in ministranti, posebno slikco pa smo naredili še z otroškim pevskim zborom in, ker nas je pred cerkvijo čakala še manjša pogostitev smo na koncu skupaj fotografirali še pridna dekleta, ki so stregla z g. nadškofom. Nato so se odpravili proti domu Cerarjevih, kjer so blagoslovili še hišo, kraj kjer je ljubezen doma.