Avtor: arhiv Objavljeno: 6. 11. 2011

Zahvalna nedelja

Zahvalna nedelja je zelo primeren dan zahvale za vse , tudi za dar svetega zakona, za velik dar zakonskega in družinskega življenja naj je tokrat v svojem nagovoru spomnil duhovni pomočnik Ivan Povšnar. Še pred tem je zbrane zakonske jubilante, tiste, ki so v tem letu praznovali 10,20,25,30,40,50 in več let skupnega zakonskega jubileja na 32. navadno zahvalno nedeljo v cerkvi Marijinega vnebovzetja pozdravila predstavnica ŽPS. In o čem nam je še spregovoril duhovni pomočnik, zakonsko pot je tokrat primerjal z pogovorom med vetrom in soncem in v njuni moči o tem, kdo bo prej slekel plašč popotniku. Ob tem nas je nehote spomnil, da skupno zakonsko pot lahko primerjamo tudi z vetrom in soncem, saj na skupni poti pihajo tudi viharji in sije toplo sonce. In v viharju se je vsak od zakoncev zavije v svoj prav , a ko posveti sonce medsebojne ljubezni, sonce razumevanj, sonce odpuščanja, sonce sprejemanja zakonskega partnerja in njegovega prav. V toploti medsebojne ljubezni, ki odpušča, ki razume in sprejema drugega, so vsi v vaši družini odložili oblačilo kakšne stare zamere, oblačilo kakšne besede, ki je komu ušla iz ust, oblačilo kakšnega ravnanja, ki je drugega prizadela. Vaša sreča je, da vam je Bog na življenjsko pot poslal takšnega partnerja ob katerem ste srečni in s katerim vzgajate otroke, vnuke in pravnuke. V vseh teh letih pa ste ohranili zvestobo drug drugemu, ostali ste skupaj in kaj je tu lahko še lepšega, ostati tudi v bodoče. Evangelij zahvalne nedelje nam govori o preudarnih in nespametnih devicah, ki so šle ženinu naproti, da bi se udeležile njegove svatbe. Ker se je ženin zadržal je nespametnim devicam olje, gorivo za njihove svetilke pošlo, pametne device so imel poleg olja v svetilkah še rezervno olje, da so ga lahko natočile v svetilko. In tokrat je simbolika v olju, ki pomeni hvaležnost in pomanjkanje olja nehvaležnost, kot dve glavne misli za premišljevanju v današnji nedelji. Ob tem nam je povedal še priliko o fantu, ki ga je mož rešil iz ribnika in drugi dan so starši povprašali, če je on rešil njihovega otroka, naj pove še kje je njegova kapa, čisti primer nehvaležnost in to takšne, ki boli, ob tem pa nas današnji Evangelij uči naj svetilke našega življenja ne ostanejo brez olja zahvale in hvaležnosti. Zato na zahvalno nedeljo izražamo zahvalo najprej Bogu za vse kar nam daje za naše zemeljsko in naše večno življenje in to smo potrdili z zahvalno pesmijo po končani sveti maši. Na zahvalno nedeljo so se nam za vse dobro kar storimo s pismom zahvalili tudi naši škofje in z besedo zahvale tudi domači župnik Andrej Svete in duhovni pomočnik. Z besedami domačega župnika Andreja Sveteta: Naj vas še naprej spremlja Božji blagoslov in varstvo Marije, so se zakonski jubilanti podali v župnišče, kjer so sodelavke Karitas pripravile pogostitev, ki so jo mnogi izkoristili za medsebojni pogovor in spoznavanje, ali le obujanje spominov na tiste lepe poročne dni.