Avtor: arhiv Objavljeno: 13. 11. 2011

Dekanijsko srečanje članov ŽPS

Čeprav je bila Martinova nedelja sončna in le malce vetrovna ni odvrnila članov ŽPS domžalske dekanije, da se ne bi zbrali v cerkvi sv Martina v Dobu in z molitvijo začeli tokratno dekanijsko srečanje. Poleg molitve za domovino, ki jo je v času pred volitvami potrebna smo imeli še litanije pred Najsvetejšim in še zapeli smo. Besedo nagovora je po uvodnem molitvenem delu animatorja za ŽPS v domžalski dekaniji Janeza Avsenika povzel domači župnik Jure Ferlež, ki nas je najprej pozdravil, kot gostitelj nato pa nam razložil še potek našega popoldanskega druženja. V učilnici v župnišču smo se srečali z našo tokratno gostjo dr. Mojco Kucler Dolinar, ki nam je tokrat spregovorila na temo Kristjan v javnem življenju. Iz njenega predavanja je bilo sicer zaznati, da živimo v času, ko je težko biti kristjan a ob tem vseeno lahko naredimo nekaj več. Ob tem se je naslonila na Cerkveni družbeni nauk o katerem večkrat premišljuje, kakor iz papeževih okrožnic. Podlago za mnoga razmišljanja, tudi o vlogi kristjana v javnem življenju in družbi najde v Svetem pismu in ob tem ugotavlja, da so bili v večini primerov narodni buditelji iz vrst duhovništva. Kapital za prihodnost je solidarnost in ravno to bomo potrebovali sedaj v času, ki je pred nami, a ne samo v obliki, ki jo poznamo,ampak tudi v obliki medsebojnih pogovorov in druženj. Po končanem predavanju , bolje razmišljanju smo se razdelili v skupine in se podali na pot lastnega razmišljanja o vlogi kristjana v javnem življenju , predvsem naši. Kar hitro je minil čas za delo v skupinah, predvsem zaradi bučnih razprav med posamezniki in že smo se zbrali ponovno v učilnici, ter svoja sestavljena vprašanja zastavili dr. Mojci Kucler Dolinar, ki nam je na večino tudi odgovorila. Žal so nekatera vprašanja terjala daljši odgovor, ki pa tokrat ni bil mogoč, saj bi se potem srečanje zavleklo v noč. Na koncu, pred zaključno molitvijo nam je besedo dve namenil tudi dekan Janez Šimenc, ki je tudi spremljal predavanje in diskusijo. Še molitev za konec srečanja ŽPS, ki jo je imel Janez Avsenik in že sledi povabilo domačega župnika, da se na Martinovo nedeljo iz kraja, ki ima njegovo cerkev, brez Martinove pojedine, ali le pogostitve ne gre. In tako smo naše druženje nadaljevali ob pogovoru in €Ś€Ś.ja bil je sv. Martin, poznan po tem, da je dal polovico svojega plašča beraču in po goskah, ki so izdale njegovo skrivališče in, če je to vzrok, da na Martinovo jemo Martinovo gos tokrat nismo ugotavljali.