Avtor: arhiv Objavljeno: 26. 12. 2011

Sveta maša za domovino

Na Štefanovo točno 26. decembra je pri sveti maši ob 18. uri v velesovski cerkvi Marijinega oznanjenja v Adrgasu prepeval Moški pevski zbor Janko Kersnik iz Lukovice in nato po sveti maši pripravil še manjši koncert slovenskih božičnih in koledniških pesmi. Tokrat sta pred oltar skupaj stopila domači župnik Slavko Kalan in ljubljanski stolni prošt Jožef Lap. Na začetku je vse zbrane pozdravil, posebno še pevce iz Črnega grabna kakor je dejal v svoji značilni močni , a do srca segajoči besedi, saj smo bili ponosni, da nas je imenoval po krajih iz katerih prihajamo in ob tem nehote izobraževal vse zbrane v cerkvi, ki jih ni bilo malo. Ob današnjem srečanju z mučencem iz katerega je velo zaupanje in resnica je nadaljeval svoj nagovor pri sveti maši in moža, ki se je z vem bitjem postavil za Boga, ob katerem so se razblinili argumenti laži, saj je stopal po poti resnice. In iz teh drobnih dejanja se je razraslo krščanstvo. Tokratni praznik se ujema z državnim praznikom in kar nekaj lahko najdemo podobnosti med njima. Na eni strani trdna vera, na drugi strani množice z lažmi, spletkami€Ś. a vendar narod z svojo kulturo in veliko voljo do življenja se bo ohranil tudi zavoljo vere v Njegovo varstvo. Sledil je kronološki pregled zgodovine in ob tem velike želje po samostojni Sloveniji že mnogo let prej, saj nikoli nismo spadali k Jugoslaviji, tja so nas priključili. Narod se je odločil, da gre svojo pot in vztrajnost in volja do življenja nas mora oblikovati, saj to je naša pot v prihodnost. Po sveti maši med katero je na orgle igral Janez Močnik, ki je priredil tudi večino pesmi, ki so jih peli je sledil še koncert koledniških pesmi in zato so se pevci iz kora premaknili pred oltar. Latinsko sveto mašo Kamila Maška so pevci zapeli tudi ob pomoči sopranistk Urške Pavli in Elizabete Pirnat in tako je bilo tudi pri koledniških pesmih, saj so pri marsikateri njuni glasovi prišli do izraza. Zanimive koledniške pesmi, ki jih ne slišiš pogosto so naredile globok vtis na obiskovalce svete maše in koncerta, tako, da ploskanja ni manjkalo, zborovodja Igor Velepič je zato zbranim namenil še krajši dodatek v veselje vseh nas. Tako kakor vedno so tudi tokrat pripomogli k izvedbi koncerta župnija Velesovo, Občina Cerklje na Gorenjskem in Unesco kljub Cerklje. Za dodatno presenečenje so z pogostitvijo poskrbeli še v župnišču in druženje se je zato razvleklo malce več kakor smo predvidevali.