Anima vikend

Visoko nad reko Sočo in Solkanom se dviga romarska božja pot na Sveto Goro  682 metrov visoko goro. Z gore se romarju odpre s severa slikovit pogled na Julijske Alpe, z vzhoda na Trnovski gozd, Škabrijel in Grgar, z juga na Gorico, Solkan in Sabotin, na Kras in Jadransko morje, z zahoda na vinorodna Brda, Karnijske Alpe in Dolomite. Romarsko svetišče Sveta Gora je z veličastno baziliko, frančiškanskim samostanom, romarskim domom, duhovno-izobraževalnim središčem,mladinskim centrom Tau in restavracijo odličen kraj za  duhovno pripravo. In, če tja prihajajo številne skupine zakaj se ne bi našel še prostor za animatorje Oratorija 2016 na Brdu. Zadnji vikend  počitnic, ko so mnogi še uživali na snegu so se tako naimatorji odpravili na svojo romarsko pot na Sveto Goro. Skoraj 50 se jih  je zbralo in viked ki je bil pred njimi je bil sila zanimiv pester a tudi zabaven. Po njihovo bi dejal, da bo ta vikend noooro fajn the best in kul. Pripravljali so se  na 4. Oratorij na Brdu.  Kajti Brdo z okolico bo ponovno zaživelo takoj ko utihne šolski zvonec, saj ga bo poleg številnih animatorjev napolnil še vrišč otrok. Animatorji župnij Brdo, Zlato Polje, Blagovica in Šentožbolt prav lepo je, da so se pridružili še iz drugih župnij v ekumenskem duhu so tokrat prebirali in premislili kaj prinaša letošnji oratorij. Zdaj gre zares je geslo Oratorija 2016 glavni junak pa je  ..................saj ga poznate, njegov nos je vsem zelo poznan, saj je avtor Carlo Collodi - Carlo Lorenzini napisal zgodbo o Ostržku - Pinocchiu leseni lutki, ki je doživela številne prevode, risane filme, balet, radijske igre, narodne različice in še in še. In preko igre bodo tako letos spoznavali Ostržka in ..............Naj zapišem samo nekaj podnaslovov Kdor ne uboga ga tepe nadloga , Kdor se uči, bogastvo gradi, Brez dela ni jela in , da ne pozabim Laž ima kratke noge -in dolg nos. Sicer pa so poleg ostalega tokrat animatorji pripravili tudi plan,  kako do sredstev, da bodo letošnji projekt, ki ni majhen spravili pod streho brez rdečih številk in da se bodo fajn imeli. Mogoče koga moti naziv mladinskega centra TAU, ki zveni nekam vzhodnjaško.  A ni res, saj je Mladinski center  dobil ime Tau po križu sv.Frančiška. TAU je zadnja črka hebrejske abecede in v stari pisavi je imel obliko križa. To je bilo znamenje varstva in pripadnosti. Za sv. Frančiška je bil križ znamenje Jezusove ljubezni do vseh ljudi. In od različnih oblik križa je najbolj cenil znamenje TAU. Frančišek je bil prisoten na Četrtem lateranskem koncilu, kjer je papež Inocenc III. v svojem uvodnem govoru uporabil svetopisemski odlomek  iz knjige preroka Ezekijela: »Zaklical je možu v platnenem oblačilu: Pojdi po sredi mesta, po sredi  Jeruzalema, in zaznamuj črko TAU na čelo možem, ki vzdihujejo in žalujejo zavoljo vseh gnusob, ki se dogajajo v njegovi sredi.« »Starce, mladeniče in mladenke, otroke in žene pobijte in pokončajte! Ne dotikajte pa se nikogar, ki ima na sebi TAU!« [Ezk 9, 4.6]. Ko je sv. Frančišek slišal te besede iz papeževih ust, so pripomogle k njegovi odločitvi za takšen simbol. Drugi, še celo pomembnejši vpliv na Frančiškovo izbiro križa Tau, pa je imelo njegovo srečanje z brati sv. Antona Puščavnika leta 1210. Ti bratje so skrbeli za gobavce in imeli za znak svojega reda križ TAU. Nosili so izrezljanega na svojih palicah, všitega na obleki in narisanega na stekleničkah, v katerih so bila zdravila za gobavce. Zato ime mladinskega centra zaposlene v njem zavezuje k naklonjenosti do bližnjega in k pripravljenosti sprejeti drugega z vsemi njegovimi dobrimi in slabimi lastnostmi in tudi obiskovalce.