Romanje v Črno Goro in Albanijo Sinj

Deset let je minilo od mojega obiska Sinja, ki sem ga obiskal skupaj z počitnikarji Radia Ognjišče in danes , ko ponovno vstopam v to čudovito mesto,  k Sinjski Materi Božji vidim novosti ,a ne pri sami Materi ampak na vseh drugih področjih. Prijaznost franjevcev je še ostala vse ostalo razen Sinjske Matere Božje pa je dobilo veliko večji značaj. Tako same zgradbe, urejenost okolice, kakor duhovna plat, pri njih se namreč kar 22 bogoslovcev pripravlja za nadaljevanje širjenja Jezusovega in Frančiškovega nauka dajo slutiti, da kraj diha skupaj z župnijo. Pri sveti maši nas je tokrat nagovoril Janez Bernot, ki je dejal:"V svetem letu je prav, da poromamo v kraje usmiljenja in ena izmed takšnih je tudi romarska pot k Materi Božji na Sinj, k Materi usmiljenja, kakor so jo sprva imenovali, saj je tu Marija, njena čudodelna podoba velikokrat delila milosti. Ob tem ne smemo pozabili, da Evropa, vsaj kar se tiče verskega smisla in vitalnosti odprtosti za življenje peša. Zato se moramo vračati k koreninam, k izvirom in zajemati iz studenca žive vode, ki jo najemo le pri Gospodu in njegovi materi Mariji, ki je bližnjica do Gospoda in do Boga. V teh krajih je Marija velikokrat posredovala v stiskah in težavah in kadar so jo prosili so po izrazu njenih lic ugotovili, ali so bili uslišani in tako se bomo tudi mi danes izročili in priporočili Mariji naj nas varuje ne samo na  poti proti domu, ampak na poti na katero nas je postavila Božja previdnost na poti, ko vsi romamo na cilj k Očetu. Marija je mati, ki ji ni vseeno za svoje otroke in naj po sveti daritvi in  prošnjah, ki jih polagamo pred njo v letu Božjega usmiljenja, da bi se nas Božje usmiljenje dotaknilo, da bi začutili to brezmejno Božjo ljubezen."Prisluhnili smo še patru Antoniu Mravak, ki je opisal zgodovino in utrip svetišča.Priznati moramo, da so največje skupine romarjev, ki obiščejo Sinjsko Mati Božjo prav iz Slovenije, saj so se nedavno tega mudili pri nas  romarji iz Mariborske nadškofije in tudi  Radia Ognjišče. Ob tem en moremo mimo besed vašega škofa, ki je za čas referenduma o družini dejal, da zaupa v Božjo previdnost. Prišli ste v svetišče, ki je prejšnje leto slavilo 300 letnico obstajanja in letos slavi 300 letnico kronanja od vojakov za zahvalo pri pomoči v borbi z številčnejšo turško vojsko.  Cerkev na sinjski trnjavi je bila postavljena  1887. leta  ob 200 letnici prihoda frančiškanov in slike Gospe iz Rame. Leta 1975. cerkev in samostan Gospe Sinjske dobita  današnjo obliko., čeprav se po potrebah vsaj samostanski del še širi in preoblikuje. Zgodovina se začne pisati leta 1715, ko turška sila udari na Sinj z  namenom , da osvoji ta del področja. Hrabri branitelji čeprav maloštevilni v že poškodovani trdnjavi se zanesejo na varstvo in pomoč Blažene Device Marije, hrabro odbijejo vse napade sovražnika, ki na dan Velike Gospe zapusti dolino Cetine, ki tako očuva slobodo in dostojanstvo. V čast tradicije viteštva,  domoljublja in hrabrosti, ter v spomin na junaško zmago prednikov 1715. leta prično Sinjani izvajati Sinjsko alku , ki poteka že tri stoletja na  Alkarskem tekmovališču pod staro sinjsko trnjavo v spomin starim in novim rodovom, da  so vedno pripravljeni ščititi svojo domovino Hrvaško. Ob tem ne moremo mimo dejstva, da je slika tako kakor slika iz Brezij potovala in tako je bila nekaj časa v Splitu a ljudje, so čutili, da jim nekaj manjka. Turski vojaki so zapisali, da so vsak večer na obzidju videli Mater Božjo, nato jih je napadla neznana bolezen. Njena krona je dar vojakov, saj je njihova prva plača  šla za njeno krono v zahvalo, posebnost slike je obraz, ki se spreminja saj se spreminja od blagega umirjenega do zaskrbljenega, kar najdemo  v zapisih frančiškanov skozi zgodovino. Posebno je bil njen obraz zaskrbljen v času druge svetovne vojne. Ob tem smo prisluhnili tudi pismu, ki ga je pisal eden izmed vojakov, ki se zahvaljuje za to, da je bil v državljanski vojni obvarovan smrti. Sledil je še kratek svetišča in samostana nato pa ogled mesta in čas za kavico. Nato pa nas je pot že vodila proti domu, proti neštetim presenečenjem, ki so mogoče zahvaljujoč tudi varstvu Sinjske Matere Božje minili brez kakšnih posebnih težav. Ja, tu seveda mislim na številne snežene padavine in z njimi povezane številne nevšečnosti, ki jih zagotovo nismo pričakovali v tem letnem času.