Tudi Slomškovi bralci so s prejemom priznanj zaključili letošnje bralno leto

Počasi se bo vrvež okoli šole in župnišča polegel, saj bodo prišle zaslužene počitnice. Nam preostane še zaključek veroučnega in šolskega leta, ter oratorij, kajti v soboto, so v veroučni dvorani na Brdu animatorji Slomškovega bralnega priznanja že pripravili zaključno slovesnost. Tako kakor  je blaženi Anton Martin Slomšek  že kot majhen deček rad bral in svojim vrstnikom  razlagal svetopisemske zgodbe, kasneje, kot duhovnik pa je mlade vselej spodbujal k branju in učenju tako tudi animatorji SBPja. Kajti pri Slomškovem bralnem priznanju sledijo nasvetu vzornika in berejo dobre knjige, takšne, ki jih naredijo boljšega. Brati, pa ni vedno enostavno. Kaj šele brati dobre knjige! Še posebno če si otrok. Še posebno, če si moderen otrok. Z krajšo dramsko uprizoritvijo na  temo branja, z naslovom Brati je možno marsikaj so se nam predstavili  Barbara, Zala, Sara, Eva in Andrej. Poleg branja dobrih knjig je pomembno krepiti tudi ostale talente. Ne smemo jih zakopati, kot pravi prilika. In temu sledi tudi Maja saj obiskuje glasbeno šolo in razvijata svoj glasbeni talent in nam je zaigrala na flavto Če v srcu ni ljubezni.   A glavni poudarek pri SBPju je branje in skozi prebrane zgodbe se bralci naučijo pomembnih vrednot, a pogosto je treba prebrati celo knjigo, da izluščiš njeno sporočilo. Blaženi Anton Martin Slomšek je poleg pisanja knjig pomembne nauke rad spravil tudi v kratke verze in pregovore. Takšne modrosti lahko najdemo v knjigi Slomškove drobtinice. Nekaj so jih povedali Gal, Jakob, Andraž in Eva. Kot vidimo in slišimo je bil Slomšek res spreten z besedami. In z besedami je na ti tudi  Berta Golob, ki je danes z nami. Njeno življenje je obdano s knjigami. Če pobrskate po internetu boste hitro ugotovili, da je bila tudi učiteljica slovenščine, lektorica in knjižničarka. Pri Slomškovem bralnem priznanju jo najbolj poznamo po njenih knjigah, ki nam lepo približajo krščanske vrednote. Ne pozabimo, da je dala tudi pobudo za ustanovitev SBP skupaj z župnikom na Ponikvi Mihom Hermanom. Tako je v svojem nagovoru otrokom  in staršem odgovorila z nekaj zgodbami o knjigah in branju le teh iz svojega življenja. Povedala je, da tudi sama uporablja internet, da pa sodobna tehnologija ne more nadomestiti doživetja ob branju dobre knjige. Mlajši poslušalci so se zabavali ob pripovedi, kako se knjiga lahko tudi opere in zlika. Pohvalila je starše in animatorje, da se trudijo otrokom približati tudi duhovne vrednote. Sicer so obiskovalci v dramski igrici  že slišali pesem, ki je govorila o poletnih počitnicah in tudi naslednja pesem govori o šolarju, ki komaj čaka, da se šolsko leto konča. Pesem je Napisala Nataša Konc Lorenzutti, objavljena pa je bila v zadnji številki Mavrice. Sicer je bila gospa Nataša že tudi naša gostja in bralci si njene knjige radi izposojajo, ker zna pisati na zabaven način in obvlada rimo. Pesem z naslovom Polet v poletje sta   povedala Ana in Sara.  Kulturni program, so v sodelovanju z bralci pripravili animatorji, ki so v goste povabili tudi  Berto Golob in predstavnico Katehetskega urada Simono Jeretina. Dogajanje sta  brez treme in napak povezovali devetošolki Zala Kosmatin Klavžar in Tatjana Bernot. Na koncu prireditve smo prisluhnili še  pesmi Gregorja Čušina Napotki, ki je pred kratkim izšla v Mavrici in je ravno pravšnja, da z njenim sporočilom zapustimo današnjo prireditev. Povedali so jo  Katarina Pestotnik, Valentina Jemec, Simon Peterka in Ožbolt Kink. SBP knjižnica bo počivala do jeseni, kar ne pomeni, da ni potrebno vzeti v roke kakšne dobre duhovno bogate  knjige, ali pa kakšne takšne na off. Torej poskrbimo tudi za čas počitnic, da dobre knjige ne bodo samevale. Čisto na koncu pa še tole vsaka dobra stvar rabi nekaj časa ,da se uteče, vsaka dobra stvar rabi tudi zaledje in, če tega ni, če ni podpore z strani župnika potem počasi propada. V letošnjem letu smo opazili velik osip pri številu bralcev, zaprta vrata Bralnega kluba in še bi lahko našteval. Srčno upam, da se bodo razmere z 1 .avgustom in z naslednjim šolskim in veroučnim letom izboljšale, saj če ni podpore z strani duhovnika velja: Če Gospod ne zida hiše, se zaman trudijo njeni zidarji.