Župnik Anton Potokar 70 letnik Naslov:

Anton Potokar 70 letnik

Bi si človek misli, da besede Boža Rustja o župnikih, ki so zbrane v zbirki Drobne zgodbe za dušo v knjigi Dragoceno darilo zgodb, ki jih je izdalo tiskovno središče Ognjišče z naslovom Župnik ne dela nikoli prav , vsebino si lahko preberete malce nižje držijo, a le v neki meri in še to ne za vse farane. Zgodba pravi:
Če župnik malo dlje pridiga, govorijo: ne zna končati.
Če je kratek, se ni dovolj pripravil.
Če povzdigne glas ali kaj pribija, samo kriči in vpije.
Če govori mirno, ga ni mogoče razumeti.
Če govori resnico, je prezahteven.
Če govori blago, se ne upa izpostaviti.
Če gre z doma, je vedno na cesti.
Če ne gre nikamor, samo doma čepi.
Če hodi na obiske, ga ni nikoli doma.
Če ostaja v župnišču, ne mara na obiske.
Če govori o denarju, mu gre le za plačilo.
Če o denarju molči, je slab gospodar.
Če pripravlja župnijska praznovanja, bi samo »komandiral«.
Če ničesar ne pripravlja, je zaradi njega župnija mrtva.
Če si za ljudi vzame čas, ne zna nehati.
Če se mu mudi, ne zna poslušati.
Če točno začne mašo, njegova ura prehiteva.
Če minuto zamudi, ga mora ves svet čakati.
Če obnavlja cerkev, zapravlja denar.
Če je ne popravlja, po njegovi krivdi vse propada.
Če moli brevir v cerkvi, razkazuje svojo pobožnost,
če moli brevir na samem v župnišču, ni nič pobožen.
Če zboli, ne zna paziti nase,
če je zdrav, ne razume bolnih.
Če je mlad, nima izkušenj.
Če je star, bi že lahko odšel v pokoj.
Če umrje – je spet storil napako, ker ne vemo, kdo ga bo nasledil.
Z duhovniki je res križ, nikoli ne delajo prav.

Da le ni vse tako, so dokazali farani župnije svetega Tomaža  v Krašnji na 16. navadno nedeljo. Že to, da ti rečejo preden vstopiš v cerkev, pa vrata zapri za sabo, da misliti, da se nekaj kuha in se je res. Na nedeljo je namreč minilo 70 let kar je v osrčju Dolenjske na svet privekal mali Anton. In kakor smo kasneje izvedeli mu je bilo po besedah matere namenjeno sila kratko življenje zaradi pljučnice, a Bog je hotel drugače. Sicer pa letos praznuje še en okrogli jubilej 20 letnico kar je prišel in začel širiti božjo besedo v Krašnji. V nagovoru ob koncu svete maše smo tako preleteli njegovo delo na dušno pastirskem področju in gospodarskem v teh  letih. Sicer pa številke ne povedo veliko pove pa vložen trud in s tem priznanje župljanov, ki so ga izkazali tudi z obiskom svete maše na njegov rojstni dan. In če je župnik pri sveti maši tokrat govoril o gostoljubnosti, o starih časih in odnosu do obiskovalcev oz gostov se je gostoljubnost faranov izkazala tudi na koncu svete maše, ko je bila na prostoru pred cerkvijo postavljena mizica pogrni se in je vsak lahko župniku stisnil roko  in nazdravil z njim. In kot se za slovesnost spodobi so mu domači cerkveni pevci zapeli tudi zdravico. Sicer pa naj veljajo besede izrečene na koncu Bog vas živi gospod Anton Potokar in Marijino in Božje varstvo naj bo še naprej nad vami.