Novemu šolskemu in katehetskemu letu na pot
Poleg novega šolskega leta bomo 1. septembra začeli tudi novo pastoralno leto, kje kašen dan kasneje, spet drugje z tedenskim zamikom, ampak začeli bomo. Prvi dan pouka v roke dobijo poleg navodil kako se vesti v prometu in v šoli, ter okoli nje, koliko to preberejo in spoštujejo je drugo vprašanje, še nešteto vabil k tem in onem dodatnem, dopolnilnem in ne vem še kakšnem pouku. Sprašuje se, ali otroci res potrebujejo vse to? Tudi mi smo v letih šolanja na osnovni šoli imeli možnost vključiti se v eno, pazi samo eno popoldansko dodatno dejavnost. A tistega si se moral držati in ne skakati kot mladi kozliček naokoli iz ene v drugo in tretjo dejavnost. Časi so drugačni in starši so radi malce prosti in je kar lepo, če vedo, kje so otroci. Zato čim več dopolnilnih dejavnosti, da bo mir pred njimi. Ob tem ne pomislijo, ali otroku to odgovarja, ga zanima , ga veseli, še bolje bo od tega odnesel kaj pametnega. Kot dopolnilno dejavnost, ki prinaša nekaj dobrega lahko uvrstimo tudi Slomškovo bralno priznanje, ki nas iz leta v leto spodbuja, da bi tako otroci kot odrasli radi segali po branju, dobrih knjig, med katerimi so nekatere vesele in navihane, druge bolj resne in razmišljujoče. Prav vse nas navdušujejo, da bi z njihovo pomočjo ujeli tisto srečo, da bi se duhovno obogatili in razširili svoja obzorja. Bralci lahko izbirajo tudi druge knjige, ki jih ni na seznamu SBP in za katere menijo, da sledijo Slomškovi spodbudi: »Le kaj pametnega si izvolite v branje, da ne boste časa in denarjev izgubljali, si pošteno srce in pamet kalili.« SBP in Slomškov bralni klub sta tako priložnost, da se v župniji ob dobri knjigi zbirajo in povezujejo vse generacije. Sicer se nam ponuja kar še nekaj dobrega branja in sicer za najmlajše in malce starejše v Mavrici, branje za celo družino se najde v reviji Ognjišče, za malce starejše tiste najstnike je revija Najst. In če je Slomšek uvedelj Nedeljsko šolo nam za nedeljsko branje ostane Družina. Vse revije in tudi knjižne izdaje založb Družine Ognjišča in Mohorjeve družbe se trudijo izobraževati, osveščati, nasmejati in zabavati v merah , ki so dostojne človeka, torej gradijo na krščanskem temelju, ki ga je položil že blaženi Slomšek. Zato še kako prav pridejo še sedaj njegove preroške misli, ki jih je zapisal za časa življenja.
* Starši in vzgojitelji; dajte si dopovedati z znamenji časa in spoznajte, da človek, ki je vero izgubil, ne pozna več nobene postave in nobenih mej.
*Očetje in matere, sreča ali nesreča prihodnjih dni v vaših rokah leži. Kakor boste otroke vzredili, take čase, slabe ali dobre, bomo imeli.
* Šola, ki se edino s poučevanjem peča, je polovičarska! Mnogo bolj važno delo je vzgoja, ki se je nikoli ne sme ločiti od pouka. Pouk in vzgoja morata složno napredovati.
*Branje in pisanje je le lupina, jedro pa krščanska omika in žlahtno srce. Moder in priden šolnik človeškemu rodu veliko več koristi kakor najslavnejši vojskovodja, kateri sovražnike strahuje in premaguje kraljestva.
Naj bo šolsko in veroučno leto, leto, ki nam je dalo veliko novih idej, novih spoznanj....... in starih prijateljev. Tudi knjiga in revije so lahko med prijatelji.