Romarsko popotovanje po Dolomitih prvi dan

V zgodnjih jutranjih urah sobote 10. septembra smo se romarji iz Črnega grabna, tokrat iz župnij Brdo in Krašnja pridružili romarjem župnije Ljubljana Polje in se odpravili na dvodnevno romarsko pot v Dolomite. Z nami so bili kot duhovni vodje župnik janez Bernot in duhovna pomočnika iz Polja Jožef Drolc in Domžal Andrej Svete. turistična agencija Gaia plus je za nas pripravila poseben program, ki smo ga že prvi dan predelali vodoravni in navpično, ter še  poševno. Poleg duhovnega dela romanja, ki smo ga z molitvijo tudi za srečno vožnjo začeli že na avtobusu, smo bili deležni še šole turizma. Sicer smo spoznavali čudovite kraje, se povzpeli na prelaze in se zatopili v zgodovino pokrajine po kateri nas je vodila pot. Rdeča nit našega tokratnega romanja je bila reka Drava, ki smo jo spremljali od široke in globoke na naši strani pa vse do nebogljenega potočka ob izviru. Za nami so bili po prevoženem Karavanškem predoru, hvala Bogu brez zastojev, kaj hitro že Beljak in Spitall in prvi malce daljši postanek v Lienzu. Nato po Pustriški dolini vse do jezera Misurina pod vznožjem mogočne gore Tre Cime. Malce sprehoda po čudoviti pokrajini in že nas pot bolje avtobusi peljejo dalje proti....ja kam drugam kakor v hrib na prelaz Tre Croce in nato spust v dolino v kraj , ki je mnogim poznan po ...Ja kaj drugega po smučanju Cortina´dAmpezzo. Mondeno mesto, ki sicer  ohranja staro podobo a obenem je moderno športno središče, da ne samo pozimi smo se lahko prepričali sami. Mesto je namreč najbolj znano po zimskih športih, predvsem alpskem smučanju, saj spada med tri najbolj ekskluzivne gorske lokacije v Evropi. V okolici mesta so posneli tudi več filmov: CliffhangerKrullSamo za tvoje očiRožnati Panter,...Tu so potekale tudi zimske olimpijske igre leta 1956  zaradi druge svetovne vojne so odpovedali zimske olimpijske igre leta 1944. Na bližnjem smučišču so snemali tudi film o Jamesu Bondu. Po krajšem ogledu mesta nekaj smo pustili še za kasneje smo se napotili v cerkev bolje baziliko svetega Filipa in Jakoba. Tam je mašo daroval Jožef   Drolc ob somaševanju obeh duhovnikov. Za globoko duhovno oskrbo so s svojim petjem poskrbeli še pevci, ki jih je na orgle spremljala Danica Grabnar. V svojem nagovoru nam je tokrat mašnik Jože spregovoril o lepotah in o našem namenu romanja, da smo vsi pri sveti maši, da ni kdo ostal zunaj . Spregovoril je tudi o tem kaj so nam dali ljudje tega kraja,saj so s prihodom v naše kraje kot misijonarji s seboj prinesli tudi znanja in sicer slamnikarstvo in usnjarstvo. Sicer je z zgodovino zelo težko, saj eno tretjino vemo ostalo pa zamašimo z nekimi kvazi podatki. Ob tem je dal primer iz zgodovine v katerem piše, da je mesto uničeno, vendar ne vemo, ali so ga uničili ljudje sami, požari povodenj, ali kaj drugega. In iz nagovora smo se naučili tudi, da kdor se iskreno poda na romanje ne more delati greha, saj je z njim na poti tudi  Jezus. Sledil je še ogled mondenega  kraja in kavica seveda za kaj več ne samo, da ni bilo časa tudi cene so predvsem mondene za naš žep. Kaj moremo blišč se plača, sicer je v kraju samem kaj videti in sezona se za turistične delavce in ostale ne konča, ko sneg stopni. Z izvrstno raznoliko ponudbo znajo ponuditi turistu veliko in iz njega potegniti še kakšen everček, da se lažje počaka na sneg. Avtobus že veselo šteje nove kilometre in višinsko razliko, saj nas pelje na prelaze Falzarego 2105m , Varparola 2121m in v malce nižje mestece Corvaro znano zimsko športno središče Alta Badie.  Malce nas je osvežilo, saj je rahlo deževalo, a tako kakor je prišlo je tudi odšlo in že smo na poti k našemu cilju za prvi romarski dan mestecu Brixnu /Bressanone, kamor smo prispeli  prek znamenitega prelaza Brenner. Tam  najdemo svoj dom za eno noč v prijetnem družinskem hotelu Angerer. Malce osvežitve, a ne v hotelskem bazenu, pod tušem in nato večerja, nato so nekateri odšli spat, spet drugi so odšli  pokukat kaj vse se  je v popotni romarski torbi znašlo.