Revija odraslih pevskih zborov dekanije Domžale

V letu, ki se  izteka, saj so konca manjka le še dober mesec mineva 30. let od smrti prof Matije Tomca. Profesor  Matija Tomc je bil poleg ostalega še  glasbenik, rojen 25. dec. 1899 v Kapljiščih pri Metliki kmetu Matiji in Mariji r. Žugelj, je del življenja prebil tudi v Domžalah. Obiskoval je osn. šolo 1906–10 v Podzemlju, 1910–2 v Nov. mestu, gimn. 1912–3 tu in 1913–20 v Šentvidu n. Lj. (z mat.), 1920–4 teol. fak. v Lj. in bil 1923 ord. Kot gimnazijec se je učil v Nov. mestu harmonij pri Ign. Hladniku (SBL I, 323–4), drugih inštrumentov in zborovodstva v Šentvidu n. Lj. pri V. Hybášku (ib., 360), kot bogoslovec kompozicije pri S. Premrlu (ib. II, 490–1). Po kaplanski službi 1924–5 v Mokronogu je med 1926–30 štud. kompozicijo (deloma pri Fr. Schmidtu) in orgle na dunajski drž. akad., kjer ga je osvojila pregledna oblikovna in kontrapunktična zgradba Bachovega polifonega stavka. V l. 1930–40 je bil prof. glasbe na gimn. v Šentvidu, 1940–6 na klas. gimn. v Lj., vmes 1932 do 1947 poučeval orgle pri GM, na Drž. konservatoriju in AG; 1948–73, ko je šel v pokoj, je bil župnik v Domžalah. In ravno zato je bila tokratna revija cerkvenih pevskih zborov dekanije Domžale posvečena njegovemu delu oz njegovim skladbam. tako so se na prvo adventno nedeljo  27. novembra 2016  v cerkvi Marije Vnebovzete v Domžalah zbrali odrasli cerkveni  pevski zbori, da zapojo Bogu v čast ,njemu v spomin in sebi in nam v veselje. Za tokratno rdečo nit so izbrali pesmi , ki jih je napisal in uglasbil  dolgoletni domžalski župnik prof. Matija Tomc. Na  slovenski kulturni praznik 8. februarja  je pred 30 leti za vedno zaspal prof. Matija Tomc, dolgoletni domžalski župnik in eden najvidnejših slovenskih skladateljev 20. stoletja. Zato so vsakoletno dekanijsko srečanje odraslih cerkvenih pevskih zborov  pripravili v domžalski cerkvi, kjer so zbori peli Tomčeve pesmi. O njegovem delu smo mnogo izvedeli iz veznega teksta, ki ga je prebiral Janez Kozjek, med njimi tudi to, da je imel vedno zbore, ki so šteli 100do 130 pevcev. zbrane je najprej pozdravil  domžalski župnik mag. Klemen Svetelj, ki je med drugim dejal: »Vesel sem, da je ta revija na prvo adventno nedeljo. Začenja se tudi začetek cerkvenega novega leta, hkrati pa tudi povabilo, da pridemo v globino svojega dostojnega življenja. Globina je tista, ki nas bo napolnila ... Naj bo ta začetek Adventa vesel, v glasbi brez globine ne gre. Naj današnji popoldan ne bo samo v notah, ampak naj bo napolnjeno z vsebino, s tisto vsebino, katero je prof. Tomc napisal v marsikatero melodijo, ki jo boste danes zapeli z vsem srcem .« Za uvod nam je  zaigral Trobilni kvintet župnije Domžale, za so zapeli  moški zbor župnije Sv. Martina Moravče zborovodja Alojzij Štefan, nato pa mešani pevski zbori župnij Sv. Martina Moravče zborovodja Dominik Štefan, orgle Tomaž Pirnat, župnije Trzin – zborovodja in organist Franci Banko, župnije  Sv. Mihaela Mengeš  zborovodja Andrej Levec za orglami Ana Kešnar,  župnije Dob zborovodja Marko Starbek za orglami Jana Lamberšek Starbek, župnije Brdo zborovodji Špela in Matevž Kink,  župnije Sv. Jožefa Vir zborovodja Meta Prelovšek, orgle Boštjan Černe in domači zbor župnije  Marije Vnebovzete  Domžale zborovodja Ksenija Kozjek organist Janez Kozjek. Ob odsotnosti referenta za cerkveno petje je zbranim spregovoril dekan dr. Andrej Marko Poznič  na koncu so pevci skupaj zapeli še ob spremljavi trobilnega kvinteta župnije Domžale in organista Tomaža Pirnata pod vodstvom zborovodkinje Ksenije Kozjek še tri pesmi prof. Matije Tomca Novo pesem poje stvarstvo, Vso zemljo tema krije in Zmagala si , Devica slavna. Po končanem nastopu je sledil še družabni del srečanja pevskih zborov domžalske dekanije.