Katoličani bomo morali veliko noč praznovati doma
Blagoslov zelenja na cvetno nedeljo, blagoslov jedil na veliko soboto, velikonočna vigilija ... Zaradi epidemije bodo katoličani najpomembnejši praznik v cerkvenem letu lahko praznovali le v najožjem krogu. Župniki bodo maševali v praznih cerkvah.
Slovenski škofje ordinariji so na redni seji sveta Slovenske škofovske konference, ki je v torek potekala po videokonferenci, sprejeli odločitev o obhajanju velikonočnih praznikov v času epidemije. Priporočila za vernike in duhovnike si preberite spodaj.
Cvetna nedelja
Škofje in župniki bodo obhajali bogoslužje cvetne nedelje v cerkvah brez navzočnosti vernikov. Župnikom svetujejo, naj mašo, če je mogoče, darujejo ob 10. uri, saj bo takrat na TV SLO 2 in prek spleta potekal prenos svete maše iz mariborske stolnice, prav tako brez navzočnosti ljudstva in brez somaševanja.
Župnik bo simbolično opravil blagoslov zelenja, čeprav verniki v cerkvi ne bodo fizično navzoči. Zato pa škofje svetujejo, naj verniki doma pripravijo zelenje z vrtov ali butare in ga blagoslovijo z blagoslovljeno vodo. Kot so še pojasnili, duhovniki blagoslovljenega zelenja ne smejo deliti vernikom ali jim ga na določenem mestu pustiti na razpolago, saj bi pri tem lahko prišlo do okužb oziroma širjenja epidemije. Vernike bo po maši, predvidoma ob 11.30, na TV SLO 1 nagovoril nadškof Stanislav Zore.
Veliki četrtek
Krizmena maša na veliki četrtek bo prestavljena na čas, ko se bodo razmere uredile. Vsaka škofija bo določila datum krizmene maše; takrat bodo duhovniki prejeli sveta olja.
Vsem župnikom se za ta dan dovoljuje, da darujejo večerno sveto mašo ob 18. uri v zaprti cerkvi brez udeležbe vernikov. Umivanje nog se opusti, prav tako se ob koncu svete maše opusti procesija z Najsvetejšim zakramentom, ki se le shrani v tabernakelj.
Župnik naj vernikom sporoči, kdaj bo daroval večerno mašo, in jih povabi, da se mu pridružijo v duhu in zmolijo rožni venec za duhovne poklice oziroma preberejo pasijon po Janezu.
Škofje se z Radiem Ognjišče in TV Exodus še dogovarjajo, da bi v svojem programu, v času svetega tridnevja, vernikom omogočila spremljanje neposrednega prenosa svete maše iz ene izmed cerkva. Vabijo jih tudi, naj video- oziroma avdiosignal delijo z drugimi lokalnimi radii in televizijami oziroma naj se lokalne televizijske in radijske postaje obrnejo na lokalne župnike stolnic posameznih škofij za izvedbo prenosa bogoslužja. Po večerni sveti maši na veliki četrtek zvonovi utihnejo.
Veliki petek
Škofje in župniki bodo v zaprtih stolnicah in cerkvah ob 18. uri brez navzočnosti vernikov opravili obrede velikega petka. Župnik opravi bogoslužje v najosnovnejši in preprosti obliki, brez petja in prinašanja križa v procesiji. Pri obredu duhovniki izrečejo posebno prošnjo za bolnike, pokojne in tiste, ki so v stanju preizkušnje.
Župnik naj vernike obvesti, da bo obred velikega petka obhajal ob 18. uri, in jih povabi, da se mu v duhu pridružijo in zmolijo žalostni del rožnega venca oziroma molijo križev pot ob 15. uri skupaj z Radiem Ognjišče. Prav tako jih povabi, da spremljajo križev pot papeža Frančiška, ki bo predvajan zvečer na TV SLO 1. Če obstaja možnost, naj duhovnik poskrbi za spletni prenos obreda iz svoje cerkve.
Na veliki petek se ne zvoni z zvonovi. Nabirka za Sveto deželo je prestavljena z velikega petka na praznik povišanja svetega Križa (14. september 2020).
Velika sobota
Blagoslov in delitev ognja letos odpadeta. Škofje pa so odločili, da je zaradi epidemije letos veljaven blagoslov jedil po televiziji ali radiu. Zato vabijo vse vernike, da pripravijo velikonočna jedila in se udeležijo televizijskega prenosa blagoslova velikonočnih jedil iz mariborske stolnice, ki bo na TV SLO 1 predvidoma ob 15. uri in ob 17. uri. Verniki pa lahko doma tudi sami spoštljivo blagoslovijo jedila.
Velikonočna vigilija
Škofje in duhovniki bodo velikonočno vigilijo v soboto zvečer obhajali v zaprtih stolnicah ob 20. uri brez vernikov. Na začetku se opusti začetek vigilije ali lucernarij, prižiganje ognja. Takoj se prižge sveča. Procesija se opusti, mašnik izreče velikonočno oznanilo. Sledi besedno bogoslužje. Pri krstnem bogoslužju se samo obnovijo krstne obljube. Sledi evharistično bogoslužje.
Župnik naj vernike seznani, da bo ob 20. uri obhajal velikonočno vigilijo, in jih povabi, naj se mu v duhu pridružijo. Če obstaja možnost, naj duhovnik poskrbi za spletni prenos obreda velikonočne vigilije iz svoje cerkve. Verniki so povabljeni, da spremljajo obred s prižganimi svečami v svojih domovih.
Župniki naj vernike po elektronskih oznanilih in župnijskih spletnih straneh povabijo k ogledu velikonočne poslanice slovenskih škofov, ki bo na TV SLO 1 na veliko soboto zvečer. Zvonovi po velikonočni vigiliji lahko znova zvonijo.
Velika noč
Vstajenjske procesije letos odpadejo. Škofje vabijo vse vernike v Sloveniji, da se ob 8. uri zberejo na velikonočnem zajtrku in zmolijo blagoslov.
Župniki ob 8.00 zvonijo z vsemi zvonovi kot vabilo k zajtrku in v znamenje velikonočnega praznika. Škofje in župniki bodo v svojih zaprtih cerkvah darovali velikonočno sveto mašo brez navzočnosti vernikov. Župnik naj obvesti župljane, kdaj bo obhajal sveto mašo, in jih povabi, naj se mu v duhu pridružijo. Če obstaja možnost, naj poskrbi za spletni prenos vstajenjske svete maše iz svoje cerkve. Škofje vabijo vse vernike, da spremljajo prenos velikonočne svete maše iz mariborske stolnice na TV SLO 2 ob 10. uri. Škofje vabijo tudi vse vernike k ogledu tedenskega nagovora nadškofa Zoreta na TV SLO 1, predvidoma ob 11.35 in k spremljanju prenosa papeževega blagoslova Urbi et Orbi, ki bo predvidoma ob 12.00 na TV SLO 1.
Velikonočni ponedeljek
Škofje in župniki bodo v zaprtih cerkvah darovali sveto mašo brez navzočnosti vernikov. Prav tako naj se na velikonočni ponedeljek odpovedo obiski (t. i. Emavs), da se prepreči nevarnost širjenja epidemije.
Bela nedelja oziroma nedelja Božjega usmiljenja
Maša se daruje v zaprtih cerkvah, škofje pa vabijo vse vernike, da spremljajo prenos svete maše iz mariborske stolnice na TV SLO 2 ob 10. uri in tedenski nagovor nadškofa Zoreta na TV SLO 1, predvidoma ob 11.30.
Spovedovanje v postnem in velikonočnem času
Škofje vabijo vse vernike, da v letošnjem postnem in velikonočnem času, ko je zaradi izrednih razmer onemogočen prejem zakramenta svete spovedi, v srcu obudijo iskreno kesanje ter zmolijo kesanje. Spoved po telefonu oziroma spletu pa ni veljavna.
Če zdravstvene ustanove, dom upokojencev oziroma civilna zaščita zagotovijo zaščitno opremo duhovniku, lahko ta vernikom v smrtni nevarnosti podeli zakrament bolniškega maziljenja, ki odpusti vse grehe.
Škofje so se tudi odločili, da glede na trenutne razmere še ne veljajo pogoji za podelitev dovoljenja duhovnikom za skupno odvezo. Če bi v posameznem kraju prišlo do izrazitega povečanja števila okuženih, pa se lahko lokalni župnik obrne na krajevnega škofa in ga prosi za dovoljenje za podelitev skupne odveze.
Povzeto po RTV Slovenija