Velika noč 2022

Z  cvetno nedeljo  z blagoslovom  oljčnih vejic  in butaric. smo vstopili  v veliki teden ko se  za vse  vernike začnejo dnevi zanimivih obredov za župnike pa običajno dnevi skrbi. Sama priprava na praznike in obredi terjajo kar nekaj logistike posebno, če imaš na skrbi kar štiri župnije. Tokrat je priskočil na pomoč jezuit  Rok Bečan, ki je od septembra 2021  na podiplomskem študiju ignacijanske duhovnosti na Papeški univerzi Comillas v Madridu in tako  so si Bernard Rožman ter  duhovni pomočnik Gregor Luštrek  in Rok Bečan podelili župnije v zadovoljstvo faranov in farank, saj  po dveh letih je bilo tokratno   praznovanje velike noči spet tisto pravo. Na začetku velikonočnega  tridnevja  je  veliki četrtek sledita mu, veliki petek in velika sobota. In če je za četrtek značilno odkrivanje oltarjev ter spomin na Jezusovo zadnjo večerjo ter krizmena maša po stolnicah, je petek dan Jezusove smrti na križu, ki se ga z molitvijo spomnimo že ob 15. uri. In, da ne pozabim na veliki četrtek gredo zvonovi v Rim in se vrnejo šele na soboto, za katero so značilni   blagoslov ognja, blagoslov velikonočnih jedil in  hvalnica velikonočni sveči.  Blagoslov velikonočnih jedi se je tokrat, hvala Bogu ponovno  odvijal po vaseh na  mestih kot se je to dogajalo pred korono. Dočakali smo tudi večerno slavje luči in ne nazadnje po dolgem času tudi pripravo bander za vstajenjsko procesijo.  Niti vetrovno nedeljsko jutro ni preprečilo, da vstali Kristus ne bi šel iz cerkve po poljih travnikih in vaseh ob petju, nekje igranju godbe, a vsepovsod z pritrkovanjem iz zvonikov naših cerkva. Bogato izročilo, ki ga prenašamo iz roda v rod smo tokrat lahko pokazali tudi na zunaj in upajmo, da bo tako tudi prihodnja leta.