Učenci in učenke Glasbene šole Domžale zaigrali na orgle Kopru

Le zakaj se ne bi v četrtek učencem in učenkam  orgel  Glasbene šole Domžale v stolni  cerkvi Marijinega vnebovzetja v kopru ne smejalo , saj so lahko zaigrali na  največje slovenske cerkvene orgle, imajo 68 registrov in 4 manuale. Izdelane so bile po načrtih francoskega skladatelja, organista, pianista in pedagoga Jeana Guilloja in so bile prvotno postavljene leta 1988 v Zurichu. Na ta čudovit inštrument kraljico glasbil so zaigrali učenci Klara, Jošt, Neža, Ana, Rozalija in Miha. Za popestritev koncerta so nastopili še Anže s trobento, Manca s flavto in Maja, ki nam je zapela. Kljub temu, da so nekateri učenci orgel šele na začetku svojega učenja jim je na prošnjo  Veronike Šarec koprska ekipa ugodila in tako so  znamenite orgle spoznali od blizu in naje tudi zaigrali . Predstavili so se učenci orgel  Veronike Šarec in sicer Neža in Jošt, ki sta začetnika, Rozalija in Klara obiskujeta drugi razred orgel, Miha se po 4 letih ob orglah počuti že kar domače. Pri igranju se je Neži pridružila še sestra  Ana in sta  zaigrali na orgle štiriročno.  Pri skladbah: Gerbičevi Ave Mariji in Francovem Panis angelicusu je  Maja zapela v duetu z njeno mentorico Urško Urbanija Žun, na orglah  ju je spremljala korepetitorka Neža Žgur.  Na koncu koncerta še iskrena zahvala stolnemu župniku dr. Primožu Krečiču,  zborovodji Miranu Bordonu in organistu Mirku Butkoviču za izkazano zaupanje, prijazen sprejem, pomoč  ter možnost muziciranja na izjemnih stolnih orglah. Oni predstavljajo del ekipe, ki se je nekaj let trudila in vse moči namenila projektu pridobitve in postavitve novih orgel.  In ker smo bili  čudovita publika nam je Miha Zavrl zaigral za dodatek Bedartove Variacije na Christus vincit.  Upam, da so  orgle navdušile tudi vas, ki to berete tako kot nas in si jih boste, če vas pot zanese v Koper tudi ogledali.  Tokrat je glasba zadonela Mariji in Bogu v čast in vsem nam v veselje.

DJD