Pust je za nami, pred nami je post

Z obredom pepeljenja na pepelnico  smo vstopili v postni čas, čas, ko se duhovno pripravljamo  na obhajanje Kristusove smrti in vstajenja. Pepelnična sreda od leta do leta pade na različne datume glede na  datum velike noči. Postni čas traja 40 dni vendar moramo ob tem odšteti nedeljo – na Gospodov dan. Pri obredu  pepeljenja duhovnik napravi križ na čelo vernikov, pri čemer ponavlja besede “Spreobrni se in veruj evangeliju!” ali tudi “Spominjaj se, da si prah in da se v prah povrneš!” da bi nas tako spomnil, da je naše končno prebivališče v nebesih. Poleg tega, da se v postu  duhovno pripravljamo  v tem času storimo tudi kakšno dobro delo ob tem velja zapisati, da je zanje   priložnosti več kot dovolj tudi za čas po postu. Letošnje postne akcije v naših župnijah bodo Dobrodelnost na tretjo postno nedeljo bo nabirka z družino, ki skrbi za invalidnega otroka Molitev molitev rožnega venca pred svetimi mašami, križevega pota v družini, ali v cerkvi ter ob nedeljah po podružnicah Odpoved Dobro delo udeležba pri eni od svetih maš med tednom za tiste, ki trpijo zaradi naravnih nesreč in vojn. Poleg vsega tega bo v postu tudi postno predavanje. Ena izmed akcij , ki se ji lahko pridružimo med postnim časom je tudi 40 dni brez alkohola,  V znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, ki ima v letošnjem letu geslo Beseda zdravi in nas spodbuja , da prisluhnemo svojcem in otrokom alkoholikov ter jim izrazimo podporo in sočutje. Spodbuja nas, da nemsto alkohola izberemo čas za družino in prijatelje, prostočasne dejavnosti branje knjige, sprehod družabne igre zdrav način življenja in prostovoljno delo. Priložnosti, da bo letošnji post drugačen je zagotovo veliko le zavzeti se moramo zanje in jih ne nazadnje tudi uresničiti.