Cvetna nedelja v Krašnji

Zadnja nedelja pred veliko nočjo, je nedeljo  ko duhovniki blagoslavljajo v šope, ali butare povezano pomladansko zelenje ali le oljčne vejice se imenuje cvetna nedelja.  Viri namreč navajajo, da so  ljudje lomili oljčne veje in palmove veje ter jih postlali kot preprogo pred  Jezusom Kristusom, ko je ta na oslu prijahal v Jeruzalem in tu doživel navdušen sprejem. Obenem je to nedelja, ki nas  uvaja v veliki teden, ko se  spominjamo zadnjih dni Jezusovega zemeljskega življenja, zato  pri maši ta dan  beremo  daljše poročilo o Jezusovem trpljenju  pasijon.  Z blagoslovom zelenja pred kapelico v Krašnji in nato s slovesnim sprevodom v  cerkev smo se, ob petju cerkvenega mešanega pevskega zbora in pritrkovanju zvonov,   spominjali Jezusovega slovesnega vhoda v Jeruzalem. Številne, doma narejene, butarice različnih velikosti in oljčne vejice so prinesli mladi in stari in jih nato blagoslovljene ponesli v sprevodu v cerkev. tokrat so  pasijon o Jezusovem trpljenju  z duhovnikom Gregorjem Luštrekom  brali bodoči birmanci in branje opravili z odliko. V Krašnji  imajo navado, da ob koncu maše z butaricami ropotajo po klopeh in tudi letos so ropotali .  Od kdaj je ta navada in čemu služi  bom   povprašal domačine in o tem kaj napisali prihodnje leto.