MoPZ Janko Kersnik združil prijetno s koristnim

Mesec junij je bil v stolnici Marijinega Vnebovzetja v Kopru zelo pester saj  se je poleg svetih maš dogajalo še veliko drugega. Poleg številnih koncertov je v  sredini meseca potekalo še medreligijsko srečanje za dialog in  mir na Balkanu in v Evropi pod geslom »Mir tebi, Evropa! Mir tebi, Balkan!« Na praznično nedeljo 25. junija  so tam pri sveti maši pod vodstvom zborovodja Igorja Velepiča zapeli člani MoPZ Janko Kersnik iz Lukovice s solistkama Marto Zabret in Urško Pavli.  Slovesno sveto mašo sta darovala stolni župnik Primož Krečič in Janez Arnež. In o čem nam je tokrat med sveto mašo spregovoril župnik Primož. O tem, da moramo v življenju vedno računati na nasprotovanja, ki se začnejo že v otroških letih, o javnem mnenju, ki nam vedno nekaj vsiljuje. In poletni čas dopustov je tako tudi priložnost, da premišljujemo o svojem življenju. Jezus pa nam zagotavlja varnost in veselje. Pevci MoPZ z izvajanjem latinske maše in drugih bogoslužnih pesmi polepšali nedeljsko bogoslužje v stolnici. Ker pa je bil to tudi sicer prazničen dan, so na koncu dodali še dve domovinski pesmi v počastitev državnega praznika. Vsi navzoči so bilo navdušeni in jim namenili zaslužen aplavz. Da pa smo tudi mi od tega obiska kaj odnesli, smo z zanimanjem prisluhnili razlagi župnika o zgodovini in sedanjem utripu cerkve ter o mogočnih orglah na koru.  Prijetno nedeljsko dopoldne so izkoristili še za ogled nekaj zanimivosti Kopra. Mednje zagotovo sodi tudi cerkev, posvečena sveti Marti, ki je na slovenskem menda edina posvečena tej svetnici. Sedaj je v uporabi pravoslavne skupnosti v Kopru, ki ima tukaj svoje središče. Kar hitro je mineval čas in treba je bilo poskrbeti tudi za naše želodce. Zapeljali smo se na drugo stran meje k zamejski družini Milič v Zagradcu, kjer se na krožnikih najde samo domača hrana večinoma pridelana na njihovi kmetiji. Tako smo imeli priložnost okusiti in spoznati tudi nekaj značilne kulinarike, zraven pa vsekakor paše njihova žlahtna kapljica. Pred nadaljevanjem poti pa so pevci prijazne gostitelje nagradili še s pesmijo. Zadonela je slovenska pesem in gostje so z navdušenjem prisluhnili, marsikomu se je ob tem orosilo oko. Naprej nas je pot vodila v italijanski Tržič oziroma  Monfancone, v muzej ladjedelništva MuCa, kjer nam je vodička Giulia predstavila  ladjedelništvo od začetka, skozi svetovne krize in obe vojni. Spoznali smo delo ljudi in  okolje, nastanek in razvoj mogočnega imperija, ki so ga sicer krize zamajale nikoli pa uničile. Vedno se je dvignil  kot ptič feniks iz pepela in nadaljeval  svojo pot z novimi proizvodi, seveda z armado ljudi, ki so in še stojijo za vsem in imajo zaupanje v vodstvo. Ja kar dolgo smo se zadržali tu in spoznali ne samo dobre stvari in uspeh, temveč tudi tisto temnejšo plat ladjedelništva, azbestno, ki je terjala številne žrtve.  Počasi se je dan prevesil v večer, pa vendar smo na poti proti domu naredili še en ovinek in se ustavili še  v Vipavi. Sprehodili smo se po mestu in ogledali nekaj izvirov reke Vipave, se osvežili s sladoledom in za zaključek praznovanja so pevci v mestnem parku še enkrat zapeli domovini v čast. Srečno smo se vrnili domov in že snujemo načrte za novo glasbeno izobraževalno turnejo.